Hastane Mikrobunu Tesla Öldürecek


Sahip olduğu yaklaşık 300’ü aşkın patent ile dünyanın geleceğine 20.yy’ın başında yön veren isimlerden Nikola Tesla’nın ölümünün 70. yılında, Türkiye’den Tesla adlı firma, hastane mikrobunu dahi yok edebilen anti bakteriyel madde keşfederek sağlık dünyasında yeni bir perde açtı.

Bugün günlük hayatta kullandığımız birçok teknolojik aleti bulan ya da bulunmasına ön ayak olan mucit Tesla’dan ilham alan Türk kimya firması Tesla, keşfettiği anti bakteriyel ürün ile hastane mikrobunu tamamen öldürmeyi başardı.  İTU Teknokent içerisinde yer alan ve girişimcilere farklı olanaklar tanıyan İTÜ ARI Çekirdek’in bu seneki girişimcilerinden Tesla’nın keşfettiği bu yeni maddenin bir başka özelliği ise, şu an piyasada kullanılan anti bakteriyel ürünlere göre insan sağlığına kısa ve uzun dönemde herhangi bir etkisinin olmaması.

Tesla” Dünyaya Bir Kez Daha Yön Veriyor

Türkiye’de anti bakteriyel madde adı altında piyasada birçok kimyasal bileşik kullanılıyor. Dünyanın en büyük kimya şirketlerince patentlenen ve üretimi tekelleşen bu maddeler, distribütörler aracılığıyla satın alınarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılıyor. Ancak bu maddelerin en büyük sorunu deri yoluyla vücuda girip, zararlı etkiler bırakan başta triklosan olmak üzere diğer küçük yapılı bileşiklerden oluşması.

İki Türk girişimci kimyager tarafından kurulan Tesla’nın buluşu ise deriden geçişi mümkün olmayan polimerik (monomer denilen küçük moleküllerin birbirlerine tekrarlar halinde eklenmesiyle oluşan moleküller) malzemeden oluşuyor. Dolayısıyla ürünün herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Hastane Mikroplarına Son

Başta Pseudomonas Aeruginosa olmak üzere farklı hastane bakterilerinin neden olduğu hastane enfeksiyonları, diğer enfeksiyonlara göre yüksek ölüm oranlarına ve tedavi maliyetlerine sahip. Ayrıca günümüzde mevcut sterilizasyon işlemleri kusursuz uygulansa dahi, %30 enfeksiyon bulaşma riskinin önüne geçilememekte.

Tesla tarafından geliştirilen bu maddenin alametifarikası ise, sadece Amerika’da yılda 100.000’den fazla hastanın enfeksiyon kaparak hayatını kaybetmesine yol açan, Pseudomonas Aeruginosa dahil olmak üzere farklı hastane bakterilerini çok düşük konsantrasyonlarda dahi tamamen öldürebilmesi.

ARI Çekirdek’ten çıkarak sağlık dünyasında yeni bir perde açmaya hazırlanan Tesla’nın ürettiği anti bakteriyel madde ayrıca düşük üretim maliyetlerine sahip ve mevcut anti bakteriyel kimyasallardan daha etkili olduğu Uludağ Üniversitesi’nde yapılan standart testler sonucunda belgelenmiş durumda.

Türkiye’nin farklı alanlarda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmaya yönelik projelerin gelişmesine ön ayak olmayı hedefleyen ARI Çekirdek Projesi’nde bu sene, Tesla’nın da yer aldığı toplam 13 ekip, 14 Aralık’ta düzenlenecek final gecesinde jüri karşısına geçecek.

Birinci girişimci gruba Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak 100.000TL, ikinci girişimci gruba Cardtek Group Özel Ödülü olarak 50.000TL üçüncü girişimci gruba Ege Kimya Özel Ödülü olarak 25.000TL ve dördüncü girişimci gruba Agito Özel Ödülü olarak 10.000 TL verilecek.

Finansal ödüllerin yanı sıra 7 girişimci gruba ARI Teknokent’te 1 yıl süre ile ücretsiz ofis imkânı sağlanacak. Kazanan firmalar; hiçbir ücret ödemeden kendileri için tahsis edilen ofisleri kullanacak ve tüm altyapı hizmetlerinin yanı sıra, ortak çalışma alanları, laboratuvar ve danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here