Havacılık Tıp Merkezi Hizmete Açıldı


Tüm uçuş ekibinin muayenesi uluslararası standartlarda yapılıyor.

Lokman Hekim Hastaneleri Havacılık Tıp Merkezi, Uçuş Hekimi Namık Kemal Akburak başkanlığında kuruldu. Merkez; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ilgili mevzuat gerekliliklerine göre tüm sınıflarda ilk ve periyodik muayeneleri yapmak üzere yetkilendirildi.
Dr. Namık Kemal Akburak, Havacılık Tıp Merkezi’nde uçuşla ilgili görevlerde çalışan personelin işe ilk giriş ve daha sonra görev özelliklerine göre periyodik muayenelerinin uluslararası ve ulusal düzenlemelere göre yapıldığını kaydetti.
Merkez bünyesinde oluşturulan sağlık kurulunda ilgili branşlardan uzman hekimler ve uçuş hekimlerinin yer aldığını ifade eden Dr. Akburak, “Merkezimiz, hava sağlık muayenelerinde, tüm uçuş ve havacılık personeline deneyimli kadrosuyla en iyi hizmeti vermek için kurulmuştur. Havacılık alanında çok iyi yetişmiş, bunun için maddi-manevi her türlü fedakârlığı yapmış ve yapacak olan pilot ve diğer tüm uçuş personelini sağlıklı ve güvende tutmak, uçuş görevlerine sağlıkla göndererek uçuş emniyetine hizmet etmek misyonumuzla hizmet veriyoruz’’ şeklinde konuştu.

Ulusal ve Uluslar arası Standartlara Uygun

Akburak, ulusal ve uluslararası mevzuatlar gereği; uçuş muayenelerinin yapılması gereken ve havacılık faaliyetlerinin emniyetle sürdürülmesi açısından kalifiye insan kaynaklarını oluşturan; pilot, pilot adayı, uçucu teknisyen, kabin ekibi üyesi, uçuş emniyeti ekibi üyesi, hava trafik kontrolörü, uçuş mühendisi, uçuş test mühendisi , yer personeli ve diğer havacılıkla ilişkili tüm personel ile bağlı oldukları şirketlere hizmet verildiğini kaydetti. Dr. Akburak, merkezde ayrıca, tüm havayolu şirketleri, uçuş okulları, uçuş akademileri, balon işletmeleri, hava meydanları gibi tüm işletmelerin personel ve öğrencilerinin gerekli tıbbi işlemlerinin gerçekleştirildiğini ifade etti. Akburak, uçuş muayenesi yapılması zorunlu tüm uçuş ve havacılık personeli dışında amatör sportif havacılık faaliyetleri kapsamında uçuşa ve atlayışa elverişlilik raporları, hasta ve hamile yolcular için ‘uçuşa elverişlilik muayenesi’ hizmetlerinin de verildiğini söyledi.

 

Ne Tür Hizmetler Veriliyor?

Dr. Akburak, Havacılık Tıp Merkezi’nde laboratuvar tetkikleri, elektrokardiyografi (EKG), odyogram, görme alanı, solunum fonksiyon testi, PA akciğer grafisinin yanısıra, göz, KBB, psikiyatri, nöroloji, dahiliye muayeneleri, uçuş hekimliği muayeneleri ve değerlendirmesinin yapılarak aynı gün içerisinde tüm işlemlerin tamamlandığını ve Cumartesi günleri de hizmet verdiklerini sözlerine ekledi. Öte yandan, havacılıkla ilgilenen AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Lokman Hekim Hastaneleri Havacılık Tıp Merkezi’nde sağlık kontrolünden geçti. Lokman Hekim Sincan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celil Göçer’i ziyaret eden Prof. Dr. Mazhar Bağlı, daha sonra ilgili birimlerde gerekli sağlık taramasından geçerek Uçuşa Elverişlilik Raporu aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here