HEART DISEASES COVER UP IT’S TRACKS

0
75

KALP HASTALIKLARI KARDA YÜRÜYOR, İZİ BELLİ OLMUYOR

It is estimated that the number of deaths from heart diseases in 2030 will exceed 20 million people. Although heart diseases do not spread by showing their traces as much as the epidemic diseases that have become the nightmare of humanity, they threaten human health at least as much as these diseases. However, heart disease is not an unavoidable disease category. In addition to improved treatment methods, people can protect themselves with their own measures.

World Heart Federation members announce to the world that at least 80% of premature deaths due to heart disease and stroke can be prevented by controlling major risk factors such as tobacco use, unhealthy diet and physical activity deprivation. In order to raise awareness to all these issues, since 2000, September 29 has been celebrated as “World Heart Day” every year.

 

2030 yılında kalp hastalıklarından ölenlerin sayısının 20 milyon kişiyi aşacağı tahmin ediliyor. Kalp hastalıkları, özellikle bugünlerde insanlığın korkulu rüyası haline gelen salgın hastalıklar kadar izlerini göstererek yayılmasa da en az bu hastalıklar kadar insan sağlığını tehdit ediyor. Ancak, kalp hastalıkları önüne geçilmeyen bir hastalık kategorisi değil. Geliştirilmiş tedavi yöntemlerinin yanı sıra, kişiler kendi alacağı önlemlerle de kendilerini koruyabilirler.

Dünya Kalp Federasyonu üyeleri, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80’inin önlenebileceğini tüm dünyaya duyuruyor. Tüm bu konulara dikkat çekmek amacıyla da 2000 yılından beri, her yıl 29 Eylül tarihi “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanıyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here