Hepatit İçin 3 Maymun Eylemi

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde, farkındalığı artırmak amacıyla “Üç Maymun” eylemi yapılacak. Eylem, 4 sivil toplum kuruluşunun işbirliğiyle Taksim’de gerçekleştirilecek.

Dünya Hepatit Günü’nde, Türk Karaciğer Vakfı (TKV), Hep Yaşam Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) organizasyonuyla Taksim’de “Duymuyorum, görmüyorum, konuşmuyorum” demeyin temalı ”3 maymun” eylemi yapılacak,

Dünya Sağlık Örgütü’nün kararıyla, hepatit B virüsünü keşfeden ve hepatit B aşısının geliştirilmesinde büyük katkısı olan Nobel Tıp Ödülü sahibi bilim insanı Baruch S. Blumberg’in doğum tarihi olan 28 Temmuz, Dünya Hepatit Günü olarak kutlanıyor.

”DUYMUYORUM, GÖRMÜYORUM, KONUŞMUYORUM”

Dünya Hepatit Birliği’nin işbirliğinde, bu yıl dünyada kapsamlı ve ortak temalı etkinlikler gerçekleştirilecek. Bunlardan biri de “3 maymun” eylemi. Eylemde, hepatit gibi büyük sorunları görmezden gelmenin, bu sorunlara kulakları tıkamanın ve bu sorunlar hakkında konuşmamanın, yeterince bilgi sahibi olmamanın, o sorunların olmadığı veya çözüldüğü anlamına gelmediğini vurgulamak amacıyla katılımcılar, önceden belirlenmiş hareketleri bir rehber eşliğinde 12 kez tekrarlayacak. Böylece, ”duymuyorum, görmüyorum, konuşmuyorum” tavrı yerine, bilgili, bilinçli ve duyarlı olmanın gerekliliğine dikkat çekilecek.

Dünya Hepatit Birliği’nin organizasyonunda bütün dünyada aynı etkinlik gerçekleştirileceği için, eylem, Guiness Dünya Rekoru ekibi tarafından da izlenecek. Taksim’deki etkinlikte de Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Nail Güreli ve İstanbul Tabip Odası başkanı Prof. Dr. Taner Gören gözlemci olarak aktiviteleri izleyecekler ve hazırlayacakları raporları “Guiness Dünya Rekoru Girişimi” olarak ilgili kuruma iletecekler.

(NTVMSNBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here