İlaç İçmenin İpuçları

0
1333

 Her geçen gün yeni çalışmaları ve buluşlarıyla bizi aydınlatmaya devam eden bilim adamları şimdide doğru ilaç kullanımına yönelik çalışmalar yaptı.

Bakalım bu çalışmalar neler?                               

Uzmanlar, yanlış ilaç kullanımının pek çok hastalığı beraberinde getirdiğini söylüyor. Türkiye’nin en eski ve önde gelen ilaç firmalarından ‘’Abdi İbrahim’’, doğru ilaç tüketimi ile ilgili bir anket yaptı; sonuçları sizin için derledik :

Araştırmaya katılan her iki kişiden biri başkasına ilaç öneriyor. Önerilen ilaçların başında yüzde yetmiş iki ile ağrı kesiciler gelirken bunu yüzde kırk üç ile soğuk algınlığı / grip ilaçları, yüzde yirmi dokuz ile vitaminler izliyor.

Doktorun verdiği ilaç dozu önemsenmekle birlikte, ilaç doktorun belirttiği zaman dilimi dışında alınıyor ve hasta iyileştiğini düşündüğünde ilaç almayı kesiyor.

“Doktora danışmadan ilaç kullandınız mı?” sorusu yöneltildiğinde ankete katılanların yüzde altmışı evet yanıtı verdi.

Popülasyonun yüzde sekseni önceki tedavisinden kalan ilaçları kullandığını belirtiyor.

Ecza dolaplarındaki ilaçların son kullanma tarihlerine ilişkin soruya katılımcıların yüzde altmışı “kullanmadan önce hemen bakarım” yanıtını verdi..

İlaç saklama koşullarına ilişkin bölümde ankete katılanlar, “evinizde ilaçları nerelerde saklıyorsunuz” sorusuna karşılık, en yüksek oran olan yüzde kırk altı ile buzdolabında yanıtını verdi.

Ankete katılanlara, “Tedaviniz sonrasında arta kalan ilaçları ne yapıyorsunuz” sorusu da yöneltildi. Bu soruya, katılımcıların yüzde 48’i “Ecza dolabında / ilaç çekmecesinde saklıyorum” yanıtını verdi. Yüzde 34 ile “Bozulmasın diye buzdolabında saklıyorum” yanıtını verenleri, yüzde 19 ile “Çöpe atıyorum” diyenler izledi. “Aile sağlık merkezine / Sağlık kurumuna veriyorum” diyenler yüzde 13 ile pastada yer alırken, bunu “Aldığım ilaçların hepsini kullanıyorum / Artan olmuyor”, “Mutfak / elbise dolabında saklıyorum, “ilaç toplayan organizasyonlara veriyorum”, “Bir tanıdığıma / yakınıma veriyorum” yanıtları izledi. Genel olarak tekrar lazım olur düşüncesi hakim olduğundan saklama davranışı ilk sırada geliyor.

Araştırmada, her iki kişiden biri muayene olurken doktora kullandığı ilaçlar hakkında kendiliğinden bilgi verdiğini söyledi. Yüzde 38’lik oran “doktor sorarsa hepsini söylüyorum” derken, “Kullandığım ilaçları genellikle söylemiyorum / unutuyorum” diyenlerin sayısı yüzde 5’te kaldı.Doktorların, reçetedeki ilaçların kullanma talimatına ilişkin bilgi vermesi konusunda katılımcıların yüzde 66’sı “Hepsini anlamasam da anlamam gerektiği kadarını anlıyorum” yanıtın verirken, “Çok az kısmını anlıyorum, çoğu anlaşılmıyor” diyenler yüzde 18, “Kullanma talimatlarını hiç anlamıyorum diyenler yüzde 5, “İlaçların kullanma talimatlarını hiçbir zaman okumam” diyenler yüzde 11 oranında kaldı.

#yenicalismalar, #buluşlar, #abdiibrahim, #güncel, #manşet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here