Hibrit görüntülemede yeni dönem

İlk MR-PET cihazını getirerek kamu sağlığı açısından hibrit görüntüleme alanında Türkiye’de yeni bir dönemin başlamasına destek olan Siemens Sağlık, Türkiye’nin ilk ulusal MR-PET Sempozyumu’nun da ana sponsorluğunu üstlendi

Hibrit görüntüleme sistemlerinin en ileri seviye uygulamalarından olan MR-PET konusunda Türkiye’deki ilk ulusal etkinlik Türk Manyetik Rezonans Derneği, Türk Radyoloji Derneği, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Siemens Sağlık tarafından 9 Ocak Cumartesi günü Erzurum Polat Renaissance Otel’de 100‘ü aşkın radyolog, onkolog, nükleer tıp uzmanı ve çok sayıda ilgili klinik branş profesyoneli katılımıyla düzenlendi. Hibrit görüntüleme yöntemlerinin avantajlarını ve gerektirdiği multidisipliner yaklaşımı vurgulayan etkinliğin açılışında söz alan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt şunları ifade etti; “Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir ülke olarak, tıbbi teknolojide yakalamamız gereken noktanın maalesef henüz gerisindeyiz. Yüksek teknolojileri bize kazandırmaları açısından üniversitelerin bu tür çalışmalara ön ayak olmaları bu anlamda çok önemli ve değerlidir. MR-PET gibi teknolojilerin kanıta dayalı tıptaki önemini uygulamalı olarak ispat ettikçe, bu tür cihazların yaygınlığı da artacaktır. Bu da netice olarak kamu sağlığına önemli katkılar sağlayacaktır. Dolayısıyla, radyasyon dozunu yüzde 80’lere varan oranda azaltan MR-PET cihazının ülkemize kazandırılmış olmasından mutluluk duyuyoruz.”

Siemens Sağlık tarafından Türkiye’de ilk kez kurulan MR-PET’in avantajları

  • PET ve tüm vücut MR görüntüleri aynı anda elde edilerek 40-45 dakikalık sürede en detaylı şekilde gerçekleştiriliyor.
  • Hasta sadece kolundan verilen radyoaktif maddeden radyasyon alıyor. Ayrıca radyasyon verilmiyor.
  • Hasta, Tüm Vücut Difüzyon MR inceleme ile PET görüntülemeye ek olarak tümör tespitinde duyarlılığı yüksek taramadan geçiyor. Böylece, tümör tanısı yanında tedavi türü ve tedaviye yanıt da değerlendiriliyor.
  • Perfüzyon MR ile tümörlerin kanlanma oranı ölçülüyor.
  • Hastanın tümörünün organ sınırını aşıp aşmadığı ve tüm vücutta başka bir yere sıçrama olup olmadığı tek seansta tespit ediliyor.
  • Tümör görüntülemede kanserin türüne hedefli maddelerin kullanımı ile tümöre göre tanı koyabilir.
  • Tümör tedavisine yanıtın en erken dönemde ve en doğru şekilde değerlendirilmesi ile hem hastanın tedavi başarısının artması hem de hedefe yönelik doğru tedavi yapılması ile kaynak israfının önlenmesi sağlanıyor.
  • Düşük radyasyonlu bu inceleme sayesinde özellikle çocukluk çağı tümörleri ve lenfoma gibi sık takip gerektiren genç hastaların görüntülenmesinde tercih ediliyor.
  • Kadınlarda meme PET görüntülemesi ve MR görüntüleme aynı anda yapılarak tümör tanısı daha doğru bir şekilde yapılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here