Hiperbarik Oksijen Tedavisi nedir? neden önemlidir?

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Dr. Aslıcan Çakalkurt, birçok hastalıkta başarılı sonuçlar veren Hiperbarik Oksijen Tedavisi hakkında bilgiler verdi.

“Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT), kanda ve dokularda oksijen seviyelerini yükselterek birçok hastalıkta başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Basınç odasına alınan hastaya yüksek basınçlarda aralıklı olarak %100 yani saf oksijen solutulmasına dayanan, bilimsel olarak etkinliği çok sayıda çalışmayla gösterilmiş, kanıta dayalı bir tedavi şeklidir.

Tedavi tek kişilik veya çok kişilik basınç odalarında uygulanmaktadır. Tedavi sırasında hastalar kapalı bir basınç odası içerisinde takmış oldukları maskeler aracılığıyla %100 oksijen solumaktadırlar. Tedavi süresi genellikle 90-120 dakika olup, zorunlu bir ihtiyaç durumunda tedavi birkaç dakika içinde sonlandırılabilmektedir. Uygulanması gereken toplam seans sayısı hastalığa göre değişiklik göstermektedir.

  • HBOT, ani işitme kayıpları, ani görme kayıpları, kemik enfeksiyonları, iyileşmeyen yaralar, kemik dokunun yetersiz beslenmesi, doku yamaları, yanık gibi birçok hastalıkta uygulanmaktadır.
  • Trafik kazaları, ev-iş kazaları, deprem gibi doğal afetler sonucu görülen ezilme, kopma tarzı yaralanmalarda da hiperbarik oksijen tedavisiyle başarılı yanıtlar alınmaktadır.
  • Deprem açısından ülkemizin riskli bir bölgede yer alması nedeniyle hiperbarik oksijen tedavisi böyle bir felaket sonrası ortaya çıkabilecek yaralanmalarda da başarılı bir tedavi seçeneği sunarak, depremzedelerin tedavisi konusunda da elimizi güçlendirmektedir.
  • Soba ve şofben zehirlenmesi olarak da bilinen karbonmonoksit zehirlenmeleri ile dalıcılarda gelişen vurgun hastalığında da hiperbarik oksijen tedavisi kritik öneme sahiptir.
  • Hiperbarik oksijen tedavisi yara iyileşmesini hızlandırır, vücudun savunmasında görev alan hücreleri ve yeni damar gelişimini destekler, ödem azaltıcı etki gösterir.
  • Bazı antibiyotiklerin etkisini artırdığı da gösterilmiştir.
  • Özellikle son yıllarda artan estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalar sonrasında ilgili bölgelerde dolaşım bozukluğu ve buna bağlı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu hastalarda da HBOT ile başarılı yanıtlar alınabilmektedir.

HBOT basınç odaları içinde saf oksijen uygulamasına dayalı bir tedavi şekli olduğundan, güvenli koşullarda uygulanması çok önemlidir. Kullanılan maske, önlük ve diğer malzemeler hastaya özel olmalı, dezenfeksiyon uygulamalarına özen gösterilmeli, hastalara hijyenik ve güvenli bir tedavi ortamı sağlanmalıdır.

Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan hastalarda tedavinin zamanlaması oldukça önemlidir. Erken dönemde uygulandığında çok başarılı sonuçlar alınabilen hastalarda, tedavi geciktiğinde başarı şansı azalmaktadır. Bu nedenle, hastalar erken dönemde bir Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi’ne başvurmalı veya yönlendirilmelidirler. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here