Hipertansiyon Farkındalık Yürüyüşü Bağdat Caddesi’nde Gerçekleşti

hipertansiyonDünya Sağlık Örgütü tarafından önlenebilir ölümcül hastalıkların başında gösterilen, dünyada 1,5 milyar kişide, Türkiye’de ise her üç yetişkinden birinde görülen hipertansiyon hastalığına dikkat çekmek için Mustafa Nevzat’ın desteği ve Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği öncülüğünde hekimlerin de katılımıyla Dünya Hipertansiyon Günü olan 17 Mayıs Pazar günü Bağdat Caddesi’nde 5’inci ‘Hipertansiyonun Farkındayız’ yürüyüşü düzenlendi.

Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde 92 yıldır öncü rol üstlenen Mustafa Nevzat, 2012’de başlattığı hipertansiyonda farkındalık yürüyüşlerinin bu yıl 5.’sini gerçekleştirdi. Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği öncülüğünde Kalp ve Beyin Sağlığı’nı Koruma ve Araştırma Derneği’nin de katılımı ile gerçekleştirilen “Hipertansiyonun Farkındayız” yürüyüşüne, Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, dernek üyesi kardiyoloji ve dahiliye alanındaki hocalar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy Belediyelerinin temsilcileri de katıldı.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla düzenlenen etkinlikte ‘hipertansiyonun farkındayız’,‘kişi damarlarıyla aynı yaştadır’ ve ‘daha az tuz, daha çok egzersiz’ mesajlarıyla hipertansiyon farkındalığı ve kan basıncı kontrolü bilinçlendirme kampanyalarına destek sunulurken, Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, insanların damarlarıyla aynı yaşta olduğunu ve damarlar ne kadar gençse kişilerin de o kadar genç ve sağlıklı kalacaklarını belirtti. Yürüyüş sonunda İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün açtığı stantta tansiyon ölçümü de yapıldı.

Amgen ve Mustafa Nevzat Genel Müdürü Alper Üreten, Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği ile birlikte düzenlenen 5’inci ‘Hipertansiyonun Farkındayız’ yürüyüşüne sundukları destekten duydukları mutluluğu belirtti ve hipertansiyonla mücadelede toplumu bilinçlendirme çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Türkiye’de Her Üç Yetişkinden Biri Hipertansiyon Hastası

Güncel verilere göre, dünyada 1.5 milyar, Türkiye’de ise her 3 kişiden birinde hipertansiyon hastalığı gözlemleniyor. Dünyada yılda 9.4 milyon insanın, Türkiye’de ise her dört ölümden birinin nedeni hipertansiyon. Son istatistiklere göre,18 yaşından büyük erkeklerde %28 ve kadınlarda ise %32 oranında hipertansiyon görülüyor. Hipertansiyona neden olan etkilerin başında yanlış beslenme alışkanlıkları ve fazla tuz tüketimi geliyor. Düzenli egzersiz ve daha az tuzlu diyet yapmak, hipertansiyonun önemli ölçüde kontrol altına alınmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here