Horosan Devlet Hastanesi Hizmet Kalitesini Artırdı


Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreterliği ilk meyvelerini Horasan Devlet Hastanesi’nde topladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Kamu Hastaneler Birliği yönetim modeli Erzurum’daki bir başarılı örneğini Horasan Devlet Hastanesi’nin hizmet sunumundaki kalite artışıyla yakaladı. Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreterliği’ne bağlanan Horasan Devlet Hastanesi, yeni yönetim modeline kısa zamanda uyum göstererek hizmet kalitesini artırırken, ilçeden il merkezine sevk edilen hasta sayısının önüne geçmek içinde yapmış olduğu çalışmalardan dolayı vatandaşların takdirini kazandı.

Hizmet Kalitesi Arttı
Horasan Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Abdullah Can yaptığı açıklamada 28 Ekim 2011 de hizmete açılan toplamda 54 yataklı olup ihtiyaç halinde 75 yatağa kadar çıkarılabilen hastanenin son günlerde % 95 doluluk oranıyla hizmet verdiğini ifade ederek; “Önceki yıllarda yaşanan sevk vakalarının büyük ölçüde önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu da doluluk oranımıza yansımış durumda. Son bir yıl içerisinde yatak doluluk oranımızın % 45-50’lerde iken son bir ay içerisinde bu oran artarak % 95’in üzerine çıktı. Bunda Kamu Hastaneler Birliği Erzurum Genel Sekreterliğimizin bizim ilettiğimiz sorun ve eksikliklerinin çözümünde attığı olumlu adımların payı çok büyük. Sağlık Bakanlığımızın tıpkı diğer ilçe hastanelerimizde olduğu gibi bizim hastanemizde de gerek doktor kadromuzu gerekse modern tıbbi cihaz ve teknik eleman ihtiyacımızı giderme konusunda yürüttüğü çalışmalar neticesinde birçok vatandaşımızın sağlık hizmetini karşılama konusunda artık sıkıntı yaşamadığımızı söyleyebilirim. Çok önemli bir sağlık problemi olmadığı müddetçe hastalarımızı burada kolaylıkla tedavi edip sağlıklarına kavuşturabiliyoruz. Başta çocuk hastalıkları, dahiliye, genel cerrahi, diş ve kadın doğum olmak üzere ortopedi, üroloji, göz, kulak burun boğaz, nöroloji, kardiyoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, radyoloji dallarında da en az bir uzman hekimimizin görev yaptığı hastanemizde laboratuar tetkiklerinden görüntüleme ünitesine kadar her türlü sağlık hizmetini vatandaşımıza sunuyoruz. Diyaliz ünitemizde toplam 19 hastamıza diyaliz hizmeti veriyoruz. Bu hastalarımızın bir kısmı Horasan ve köylerimizde diğer bir kısmı ise Karayazı, Sarıkamış gibi civar ilçe merkezlerinde yaşayan vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bir süre önce hasıl olan ihtiyaç nedeniyle hastanemizin 5. katını da günübirlik müşahade hastalarımızın takibi için hizmete açtık. Burada da günde ortalama 25-30 hastamıza günübirlik müşahade hizmeti verilmektedir.” dedi.

Örnek Alınması Gereken Bir Model
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Kamu Hastaneler Kurumu Erzurum Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan’da Horasan Devlet Hastanesi’nin yeni yönetim sisteminde kaydettiği başarının önemine vurgu yaparak, bu başarının diğer hastaneler içinde örnek alınması gereken bir model olması gerektiğini ifade etti. Genel Sekreter Prof. Dr. Erdoğan açıklamasında şunları söyledi: “ Bir süre önce yürürlüğe giren Kamu Hastaneler Birliği sisteminin ilk güzel başarısını Horasan Devlet Hastanemizde gördük. Bu sistemin en büyük amaçlarından biri vatandaşa sunulan sağlık hizmetinin en kısa yoldan hızlı ve üstün kaliteyle birlikte sunulmasıdır. Horasan Devlet Hastanemiz bu mentaliteyi çok kısa sürede bünyesine dahil ederek çalışmalarını yönlendirmiş ve kaliteli sağlık hizmet sunumu olarak tabir ettiğimiz hizmet sunumunu amaçladığımız hedefe çekmiştir. Genel Sekreterliğimizin yerinde çözümler üreterek, bunları uygulamaya sunduğu hastanelerin başında gelen Horasan Devlet Hastanemizin elde ettiği başarıyı kısa bir süre sonra diğer hastanelerinde elde edeceklerini düşünüyorum. Bunun için de tüm hastanelerimizin Genel Sekreterliğimizle sağlıklı ve etkin bir iletişim içerisinde olması ve koordineli çalışma sistemini elden bırakmaması gerekiyor. Bizim en büyük görevimiz, hastanelerimizin hizmet sunumunun önünde yer alan engelleri ortadan kaldırarak hastanelerimizin önünü açmaktır. Bakanlığımızdan da aldığımız destek sayesinde inşallah bundan sonra da tıpkı Horasan Devlet Hastanemiz de olduğu gibi diğer hastanelerimizde de böylesine güzel başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Son bir yıla bakacak olursak Horasan Devlet Hastanemizin acil de 58425, poliklinikte 82766, diş polikliniğinde 16734 olmak üzere toplamda 157628 vatandaşımıza sağlık hizmeti sunduğunu görüyoruz bu gerçekten de büyük bir başarı örneğidir. Bu, Horasan Devlet Hastanemizin artık kendi ayakları üzerinde durabildiğinin bir göstergesidir diyebiliriz. İşte hastanelerimizde hedeflenen en önemli misyon budur. Kendileri 2013 yılı itibariyle yoğun bakım ünitesinin de aktif hale getirilmesi konusunda bir talepte bulundular. Bizde bu konudaki gerekli tıbbi cihaz, malzeme ve personel ihtiyaçlarının temini konusunda çalışmalara başladık. İnşallah en kısa sürede bu ihtiyaçlarını da gidererek Horasan Devlet Hastanemizi tam donanımlı bir ilçe hastanesi hüviyetine kazandıracağız.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here