İlaç İhracatında Lider Sandoz iki fabrikası ile ilk 5’de


Kaliteli ve ulaşılabilir fiyatlı ürünleri ile eşdeğer ilaç pazarının global lideri Sandoz, bu yıl da ihracat alanındaki başarısını kanıtlayarak, iki fabrikasıyla 2013 Yılı Türkiye Eczacılık Ürünleri İhracat Şampiyonları listesinde ilk 5’te yer aldı.

Sandoz Türkiye aralarında Almanya, Kanada ve Rusya’nın da bulunduğu toplam 29 ülkeye ilaç ihracatı yapıyor, Türkiye’ de üretilen bu ürünler dünyada 60’ a yakın farklı ülke pazarında hastalara sunuluyor.

Istanbul, Şubat 28, 2014 – Uygun fiyatlı, kaliteli ürünleri ile Türk tıbbına 40 yılı aşkın süredir  hizmet veren Sandoz, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından düzenlenen ve 2013 yılının ihracat yıldızlarının ödüllendirdiği törende iki fabrikası ile 2013 Yılı Türkiye Eczacılık Ürünleri İhracat Şampiyonları listesinde ilk 5’te yer aldı. T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin da katılımıyla Swissotel’de gerçekleşen törende Gebze 1 fabrikası ile ikincilik ödülünü alan Sandoz, Gebze 2 fabrikasıyla ise ilk 5’te yer aldı.

Almanya, Kanada, Japonya, Avustralya, Cezayir, Güney Afrika, Brezilya, Rusya gibi ülkelerin aralarında bulunduğu toplam 29 ülkeye ilaç ihracatında bulunan ve ürünlerini 60’ a yakın farklı ülke pazarında hizmete sunan Sandoz’un Gebze’de bulunan 2 fabrikasından biri eczacılık ürünlerinde 52,8 milyon dolarlık ilaç ihracatı yaptı. Yine Gebze’ de bulunan diğer fabrikanın ise 41,3 milyon dolarlık ihracatı bulunuyor. Her yıl Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmekte olan Gebze’deki bu iki fabrika aynı zamanda Almanya Sağlık otoriteleri tarafından verilen EU-GMP (İyi İmalat Uygulamaları) sertifikasına da sahip.

Sandoz Türkiye Genel Müdürü Hakan Atay  “Sandoz Türkiye olarak  uzun yıllardır, 3 üretim tesisimiz ile ithalatımızdan  daha fazla ihracat yaparak Türkiye ekonomisine ve ülkemize net bir şekilde fayda sağlıyoruz. Türkiye’de üretilen ilaçların farklı kıtalarda birçok hastaya ulaşması bizim için büyük gurur kaynağı. Ülkemize ve hasta sağlığına önümüzdeki yıllarda da değer katmaya ve sağlık hizmetini kaliteli, güvenilir ve erişilebilir kılmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşarak konuyla ilgili başarılarının önemini ifade etti.

2005 yılından bu yana üst üste ilaç ihracat şampiyonu olan Sandoz, 2013 yılında Gebze’de bulunan iki fabrikası ile ilk 5’te yer alarak bu alandaki başarısını bir kez daha ortaya koydu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here