İlaçta Yabancı Müdahale Dursun


Türkiye’nin köklü ilaç üreticilerinden DEVA Holding, ilaç sektörü içerisindeki konumunu güçlendirmeyi sürdürüyor. Toplam 3 üretim tesisi ve yaklaşık 1800 çalışanıyla DEVA Holding, yatırımlarına hız kesmeden devam ederken, 2013 yılında sektördeki ilk beş şirket içindeki konumunu 2014 yılında yeni pazar pozisyonuyla daha yukarı sıralara taşımayı hedefliyor.

DEVA Holding 2014 Hedefi Yurtdışı Pazarlar…

Deva Holding’in Alman Sağlık Bakanlığı onayından sonra kendi adıyla satış yapacağı ilk ruhsatı Almanya’da hayata geçti.

DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, konuyla ilgili; ‘Yurtiçi pazarda gösterdiğimiz başarılar ve elde ettiğimiz iyi sonuçları takiben artık yolumuz ve hedefimiz yurtdışı pazarlardır.’ dedi. Haas, aynı zamanda kalite kültürünün öneminin altını çizerek standartların yükselmesine de işaret etti; ‘Geniş ürün yelpazemiz ve DEVA kalite yönetim sistemi sayesinde, güvenilirlik ve yenilikçilik ilkelerimizi kalite kültürümüze doğrudan uygulayabilmekteyiz. Kalite yönetim sistemimiz, bütün üretim tesislerimizin tutarlılık ve en iyi uygulamalarla üretim yapmasına yardımcı bir operasyonel prosedür çerçevesi sağlamakta, aynı zamanda yasal gereklilikleri ve uluslar arası İyi Üretim Uygulaması (GMP) standartlarını karşılamaktadır. Fabrikalarımız Avrupa otoriteleri denetimlerinden başarıyla geçmiş olup, EU-GMP sertifikasına sahiptir. 2014 ve sonrasında en büyük hedefimiz  Türkiye dışındaki tüm yabancı pazarlara ürünlerimizi satmaktır. Bunun ilk adımını, Almanya’da satış hakkı elde edeceğimiz kendi ürünlerimizin ruhsat onaylarının alınmasıyla atacağız.’

Sağlık sektöründe Avrupa Pazarının getirdiği zorluklara pratik ve kalıcı çözümler üretilmesinin önemine vurgu yapan DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, ‘Ancak, Türkiye’de ürettiğimiz ruhsatlı ürünlerimizin, Avrupa ile mütekabiliyet anlaşmalarının eksikliği ve haksız ticari engellemeler neticesinde, Avrupa pazarlarında serbest bırakma işlemleri, yeniden analiz işlemlerine tabi tutularak gerçekleşebilmektedir. Söz konusu yeniden yapılan analiz işlemleri, ürünlerimizin satışının istenilen sürede gerçekleşememesine ve rekabet avantajını kaybetmemize sebep olmaktadır. Bu ticari engellerin kaldırılması konusunda bizden desteğini esirgemeyeceğini düşündüğümüz hükümetimize çok teşekkür ederiz’ diyerek durumun özetini de yaptı.

Piyasada ihtiyaç duyulan ve kullanılan düşük fiyatlı ilaçlara da dikkat çeken Haas; “Türk İlaç sektörünün ilaç ihracahatı yapabilmesi için büyük yatırımlara ihtiyacı var. Yabancı Pazar için yeni ürün geliştirme milyonlarca dolara mal oluyor. Yasal -gereklilikler, Fabrika Ruhsat Bedelleri oldukça yüksek. Ekonomik gerçekliğin göz önünde bulundurularak söz konusu bu düşük fiyatlı ilaçlara (10 TL altında) hükümetimiz tarafından bir iyileştirme yapılacağına olan inancımız ve güvenimiz tam” dedi.

 “Ar-Ge Alanında Yeni Başarılara Doğru İlerliyoruz”

Haas’ın AR-GE yatırımlarının 2014’teki önemini vurgulayan konuşmasında işaret ettiği ayrıntılar da dikkat çekiciydi; ‘Büyümeyi destekleyen bir diğer unsur ise Türkiye’de yeniliklerin öncüsü olduğumuz solunum ve stratejik gelişim alanımız olan onkolojide ilk eşdeğer ürünleri pazara vermemizi sağlayan Ar-Ge merkezimiz olmuştur.

Bu yıl 4.kez düzenlenen Altın Havan yarışmasında, kurumsal ödüller kategorisinde ‘’İmatinib Mesilat Alfa Formu Sentezi İçin Yeni Üretim Yöntemiyle’’ yılın ARGE çalışması dalında birinciliğe layık görüldük.

2014 DEVA için, yetenekli ve iyi eğitimli ekibimizden aldığımız güç ve güveni, yeni girişimlerle farklı gelişim alanlarına yansıttığımız yeni bir yıl olacak. Başta oftalmoloji(göz sağlığı), ürünleri olmak üzere serumları da içeren hastanede kullanıma yönelik yeni ürünleri pazara vermeyi planlıyoruz.

Biyoteknolojik ürünlerin de Türkiye’de üretilebilmesi için, bu alanda uzman, dünyanın farklı köşelerinde yetişmiş ve görev yapmış Türk bilim insanlarını da ekibimize dahil ettik. Böylelikle birçok biyoteknolojik ürünün ARGE çalışmalarını kendi tesislerimizde yapma ve ürün geliştirme fırsatını elde edeceğiz’…

“Onkolojik Ürünlere Yönelik Yeni Tesisimiz Hazır”

Deva Holding’in Kanser araştırmalarında Dünya sağlık pazarında önemli bir oyuncu olmak için ciddi yatırımlarda bulunduğunu ifade eden Haas, ‘Dünya genelinde önlem alınamaz ise kanser yükünün artarak 2030 yılında milyonlara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu doğrultuda Türk hastalarının ihtiyaç duyduğu ürünlerin geliştirilmesi için kaynaklarını ortaya koyan DEVA Holding, yeni likit onkoloji tesisini hazır hale getirdi.’  diyerek bu konudaki en önemli adımın sinyalini de vermiş oldu.

Philipp Haas ayrıca; onkolojik ilaçların Türkiye’de üretilmesinin ithalat sorunlarına bağlı, ürüne erişememe sıkıntıları da düşünüldüğünde, ülke açısından çok önemli olduğunu belirtti. 1000m2 kapalı üretim alanına sahip yeni Onkoloji Tesisinin önemli bir boşluğu dolduracağını da ifade etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here