İlk Proloterapi Sempozyumu Gerçekleştirildi


Uzman. Dr. İlker Solmaz önderliğinde İntegratif Tıp Derneği, Spor Sağlık Akademisi ve Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği işbirliği ile Türkiye’de ilk kez düzenlenen Proloterapi Sempozyumu farklı uzmanlık alanlarındaki hekimlerin yoğun katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Proloterapi sempozyumu İstanbul’da yapıldı. Proloterapi yöntemini Türkiye’de ilk olarak uygulamaya koyan Uzman Doktor İlker Solmaz önderliğinde,   Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği’nde 22 Aralık Pazar günü saat 10:00’da gerçekleştirilen sempozyum, kas ve iskelet sistemi hastalıklarını ameliyata gerek kalmadan kalıcı olarak tedavi eden ve başarılı sonuçlar veren yöntem farklı alanlarda uzman olan doktorların değerlendirmesine olanak sağladı.

Proloterapi’nin dünyada bilinen ama ülkemizde yaygın olarak uygulanmayan bir teknik olduğunu belirten Uzman. Dr. İlker Solmaz, “Özel teknikler ve özel bir sıvı enjeksiyonu yoluyla yapılan tedavinin sonunda, vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirerek ağrılardan kurtulmak mümkündür” dedi.

Güçlü Eklemler İçin Egzersiz

Uzman Dr. Sedat Yıldız, Spor Sağlık Akademisi Klinik Pilates Eğitmeni Fizyoterapist Neslihan Yazar ve İntegratif Tıp Derneği Koruyucu ve Terapötik Egzersizler Çalışma Grubu Başkanı Fizyoterapist Cihan Öksüz’ün konuşmacı olarak katıldığı sempozyumun ana konusu “Proloterapi ve Egzersiz” oldu.

Spor Sağlık Akademisi, Klinik Pilates Eğitmeni Fizyoterapist Neslihan Yazar , “Bel, boyun ve tüm eklem bölgesine uygulanan Proloterapi yöntemi ile ameliyatsız bir şekilde onarılan alanın ve çevresindeki kasların eğitimi için egzersiz önemlidir. Proloterapi sonrası pilates ve benzeri özel egzersizlerle daha dengeli bir kas yapısına sahip olunmaktadır” dedi.

İntegratif Tıp Derneği, Koruyucu ve Tedavi Edici Egzersizler Çalışma Grubu Başkanı Fizyoterapist Cihan Öksüz, eklemler üzerine etkili temel egzersizleri tanımlayarak; “Doğru egzersizlerle daha güçlü eklemlere sahip olabiliriz. Proloterapi sonrası egzersizler de bu şekilde etki eder. Bu durum hastalar için olduğu kadar, profesyonel sporcular açısından da önemlidir” diye konuştu.

İntegratif Tıp Derneği Başkanı Uzman. Dr.Sedat Yıldız, Proloterapi ile ilgili mevcut bilimsel çalışmaları özetleyerek; “Ülkemizde son yıllarda tamamlayıcı tıp uygulamaları konusunda çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Proloterapi yönteminden hastalarımız fayda görüyor. Özellikle Proloterapi uygulaması sonrası yapılan özel egzersizler, yöntemin kireçlenme ve bel/boyun fıtıkları alanında verdiği faydayı daha da arttırıyor. Bu egzersizlerin gözetim altında uygulanması konusunda fizyoterapinin önemi ön plana çıkıyor.  Önümüzde halen uzun bir yol var. Bu ve benzeri toplantılar ile bilimsel bilgiler ışığında yöntemin ülkemizdeki gelişiminin takipçisi olacağız” dedi.

Sempozyum Başkanı Uzman Dr. İlker Solmaz, programın sonunda Proloterapi ile ilgili mevcut faaliyetlerin “Proloterapi Çalışma Kolu” adı altında sürdürüleceğini ve konuyla ilgili çalışma yapan resmi kurumlara da destek olunacağını belirterek “Proloterapinin doğru ellerde doğru şekilde uygulanması için çalışmalar yapmaktayız. Bu toplantı ile hayatın her alanında olduğu gibi Proloterapi uygulamaları sonrasında da egzersizin önemini hatırlatmak istedik” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here