İLKO İlaç, Güney Koreli Ortağıyla Biyoteknolojik İlaç Üretecek


Bugüne kadar ilaç endüstrisinde Anadolu’ya yapılan en büyük yatırımı gerçekleştiren İLKO İlaç, Türkiye’de bir ilk gerçekleştiriyor ve ülkemizi, küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak gösterilen biyoteknolojik pazarın bir oyuncusu haline getiriyor.

Sektörde 50 yılı aşkın bir birikimin bugünkü temsilcisi olan İLKO İlaç, Türk ilaç endüstrisine yeni bir soluk getirerek, ülkemizi küresel rekabette farklı bir konuma taşıyor.

Bu doğrultuda İLKO İlaç, Güney Kore menşeili biyoteknoloji firması Genexine ile  % 50 – %50 ortaklıkla İLKOGEN firmasını kurdu. İLKOGEN firması, Türkiye’nin ilk biyoteknolojik ilaç araştırma- geliştirme, üretim ve uluslararası pazarlama yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Ortaklık kapsamında, önümüzdeki üç yıl içinde İLKO İlaç’ın Konya’da bulunan üretim tesisileri bünyesinde, biyoteknolojik ilaçlar için Pilot Üretim hattı oluşturulacak. İLKOGEN markalı ilk ürünlerin ise 2017 yılında hedef pazarlara sunulması planlanıyor. İlk aşamada ağırlıklı olarak kanser ve kansere bağlı hastalıklara yönelik olarak biyoteknolojik ürünler geliştirilip üretilecek.

Böylelikle; bugüne dek iç tüketime yönelik kısıtlı ithalat yolu ile ülkemize gelen biyoteknolojik ilaçlar, İLKO İlaç yatırımı ile ilk kez Türkiye’de üretilecek.

Bu süreç yürürken bir yandan da, Türkiye, Avrupa ve bölge pazarları başta olmak üzere, pazarlama yapısı ve ağı oluşturulacak.

Patent hakları İLKOGEN’de olacak

Genexine firması, anlaşma kapsamındaki ürünlerin patent haklarını İLKOGEN’e devretmenin yanı sıra, Ar-Ge danışmanlığı ve know-how transferini de gerçekleştirecek ve böylece İLKGOGEN, gerçek anlamda bir geliştirme ve üretim kuruluşu haline gelecek. İLKOGEN aynı zamanda, üretilecek ürünlerin küresel pazarlama çalışmalarını da gerçekleştirecek.

Yapılan yatırımın Türk ilaç endüstrisinde bir ilk olduğunu ifade eden İLKO İlaç Genel Müdürü Hatice Öncel şunları söyledi; ‘Toplam değeri yaklaşık 959 milyar doları bulan küresel ilaç pazarında, 2014 yılı itibariyle yaklaşık 200 milyar dolar bir paya sahip olması öngörülen, 2020 yılında ise 500 milyar dolara ulaşması beklenen biyoteknolojik ilaçlar, küresel ilaç endüstrisinin geleceği olarak nitelendiriliyor. Biyoteknolojik ilaçlar  bugüne dek ülkemize kısıtlı ithalat yoluyla geliyordu. İLKOGEN sayesinde biyoteknolojik ilaçlar ilk kez Türkiye’de üretilecek.’

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here