Indra’dan Yaşlıların Hareket Etmesine Yardım Edecek Akıllı Yürüteç

daliİspanya’nın lider Avrupa’nın önde gelen çokuluslu danışmanlık ve teknoloji devi Indra, yaşlıların şehirlerde hareket etmesine yardımcı olacak, bu sayede daha bağımsız olmalarına ve kendilerine güvenmelerine imkan verecek çeşitli teknolojilerle geliştirdiği yürüteç’in testlerini tamamladı.  

Ciudad Real’deki “Ciudad de Matrimonios Ancianos Nuestra Señora del Carmen” bakım evinde (Castilla-La Mancha Sağlık ve Sosyal İşler Birimine bağlı) kalan bazı yaşlılar, Indra sayesinde akıllı bir yürüteç prototipini ilk deneyen kişiler oldu. Çeşitli teknolojilerin entegre edildiği bu yürüteç, yaşlıların şehirde ve düzensiz ortamlarda hareket etmesine yardımcı oluyor; bu sayede daha bağımsız olmalarına ve kendilerine güvenmelerine imkan veriyor.

Prototip, Avrupa Ar-Ge ve inovasyon projesi DALi (Destekli Yaşam için Cihazlar) kapsamında geliştirildi. Indra, bu pilot çalışmayı yürütmenin yanı sıra, prototipin kullanıcıların karşılaştığı duyusal sorunları ve problemleri ele almaya yardımcı olan çeşitli sistemlere (kameralar ve sensörler gibi) entegrasyonunu da koordine etti. Platform ayrıca bütün kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için görüntü, ses ve titreşim gibi çeşitli etkileşim yöntemlerinden de yararlanıyor.

Indra’nın İspanya’daki pilot çalışma için Nuestra Señora del Carmen bakım evini seçmesinin nedeni, burada kalanların eşlerden birinin hareketlilik sorunları yaşaması üzerine buraya taşınan çiftler olması. Bakım evinde kalanlar, çözümü kendi gerçek ihtiyaçlarına uyarlamak üzere önce başlangıç koşullarının belirlenmesine, ardından da prototipin doğrulanmasına yardımcı oldular.

Testler sırasında, hareket etme sorunları ya da orta düzeyde duyusal ve/veya bilişsel zorlukları olan 22 yaşlı yürüteci simülasyonlu bir ortamda hareket etmek için kullandı. Sonuçlar çok olumluydu: Prototip üzerinde son ayarlamaları yapmaya yardımcı olacak çok değerli bilgiler elde edilirken kullanıcılar da çok memnun kaldı.

Proje benzer doğrulama testlerinin İtalya ve İngiltere’de de yapılmasına imkan verirken, sonuçların ve tasarımların ortamdan ve kültürel koşullardan bağımsız olarak onaylanmasını amaçlıyor.

Daha fazla hareketlilik ve güvenlik

Farklı teknolojilerin entegre edildiği bu akıllı yürüteç, yaşlılara alıştıkları ortamın dışındaki seyahatlerinde ve yürüyüşlerinde daha fazla hareket edebilme olanağı sunuyor. Engeller ve kalabalıklar gibi olası tehlikeli durumlar hakkında kullanıcıyı uyarıyor ve bu tür risklerden kaçınmaları için kılavuzluk ediyor. Bununla birlikte, yürütecin kontrolü her zaman kullanıcıda oluyor.

Prototipte kullanıcının yüzünü analiz etmek ve ruh halini (ilgili olduğu düşünülen bir faktör) belirlemek için tasarlanan bir kamera da yer alıyor. Üzüntü veya yorgunluk belirtileri algılanırsa, cihaz duruyor ve kullanıcıya dinlenmeye ya da yardıma ihtiyacı olup olmadığını soruyor. Böyle bir ihtiyaç varsa, kullanıcı en yakın destek noktasına veya personeline yönlendiriliyor.

Bu yürütecin diğer olası uygulamalarına örnek olarak, açık havada veya alışveriş merkezlerinde dolaşırken aranan ürünler konusunda yol göstermek; büyük hastanelerde randevuya gitmek; havaalanlarında uçağa biniş kapısını veya tren istasyonlarında peronu bulmak gösterilebilir. Hareket için kullanımı dikkat alındığında, rehabilitasyon ve mesleki sağlık amaçlarıyla da yürüteçten yararlanmak mümkün olabilir.

7. Çerçeve Programı (AB Fon Sözleşmesi No. 288917) kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen DALi projesi, Trento Üniversitesi’nce koordine ediliyor ve bu yıl sona eriyor. Indra, prototipin entegrasyonu ve görsel ara yüz için sorumluluğu üstlendi. Çokuluslu şirket; aynı zamanda İspanyol firması Visual Tools, Siena Üniversitesi, Fransız firması Inria, Yunan araştırma grubu Forth, Northumbria Üniversitesi ve Siemens’in katıldığı bir konsorsiyumun da üyesi.

Indra, yönetim kurulu başkanı Javier Monzón’un önderliğinde, dünyanın en büyük çokuluslu danışmanlık ve teknoloji şirketlerinden biri olmanın yanı sıra Avrupa’da ve Latin Amerika’da lider konumda bulunuyor ve gelişmekte olan diğer pazarlarda genişlemesini sürdürüyor. Sürdürülebilirliğe ve müşteriye odaklı faaliyetlerinin temel taşını inovasyon oluşturuyor. Indra, araştırma, geliştirme ve inovasyon alanına son üç yılda yaptığı 570 milyon Euro’yu aşan yatırımlarıyla Avrupa’da sektör liderlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Yaklaşık 3 milyar € cirosu olan şirket, 43.000 çalışanıyla 138’den fazla ülkedeki müşterilerine hizmet veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here