İnterpol’den sahte ilaç operasyonu

İnterpol gözetiminde 115 ülkede eş zamanlı düzenlenen sahte ilaç operasyonu kapsamında Türkiye’de sahte ve kaçak ilaç satışı yapan 7 internet sitesi kapatıldı, 409 site de Interpol’e bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklama:

Sahte ve yasa dışı ilaç ticaretini engellemek için İnterpol tarafından aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 115 ülkede eşzamanlı olarak düzenlenen PANGEA VIII operasyonu kapsamında; 156 kişi gözaltına alınarak, 81 milyon dolar değerinde 20 milyondan fazla kaçak ilaç ele geçirildi. Bununla birlikte internet üzerinden ilaç satışı yaptığı tespit edilen 2414 web sitesi kapatıldı ve ilaç tanıtımı yapan 550 web sitesine erişim engellendi.  

PANGEA VIII Operasyonun Türkiye ayağında ise Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca alınan kararlar doğrultusunda Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından internet üzerinden büyük çoğunluğu afrodizyak etki iddiası olan ve sahte/ kaçak ilaç satışı yapan 7 web sitesi kapatılmış olup, tespit edilen 409 web sitesi İNTERPOL’e bildirilmiştir.

Ülkemizde internet üzerinden ilaç satışı yapılması mevzuatlarla yasaklanmış olup, kurumumuzca bu yasağa aykırı davranan web sitelerinin kapatılmasına ilişkin denetimlerimiz devam etmektedir.

Sağlımız için uygun ilaçların ancak hekimlerimizce reçete edilerek eczanelerden karşılanması gerekliliğinin önemini bir kez daha belirtiriz. 

 Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here