The Istanbul EDITION’dan Organ Bağışı Farkındalık Semineri  


Palmali Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren The Istanbul EDITION, PAL FM, PAL Station, PAL Güvenlik, Billionaire Club ve Cipriani Restaurant çalışanları, sahip oldukları insan kaynağı ve sektör ağlarını kullanarak, organ bağışının önemi üzerine farkındalık oluşturmak amacıyla, gazeteci yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun ‘Yeni Hayat’ belgesel filminin özel gösterimi ve konuşmacı olarak katılımı ile 28 Kasım Cuma günü The Istanbul EDITION’da bir seminer düzenledi.

The Istanbul EDITION, PAL FM, PAL Station, PAL Güvenlik, Billionaire Club ve Cipriani Restaurant  çalışanlarının, sektör temsilcilerinin, aralarında Türkiye Eğitim Gönülllüleri Vakfı Kurucularından Yönetim Kurulu Eski Başkanı İbrahim Betil’in de yer aldığı değerli konukların katılımı ile gerçekleştirilen Organ Bağışı Farkındalık Semineri’nde ülkemizde ve dünyada organ bağışının önemi; yaşanmış olaylar ve rakamlar vurgulanarak, kamuoyu bilinci ve bağış sayısının artması hedeflendi.  Tuluhan Tekelioğlu’nun ‘Yeni Hayat’ adlı belgesel gösteriminin ardından, Türkiye’de nakil bekleyen onbinlerce hastaya organ bağışı desteğinin arttırılmasının önemi örneklerle tartışıldı. Bireylerin ve kurumların konuya daha duyarlı bakmaları ve bu konuda bilinçlenmeleri gerektiğine dikkat çekildi. Belgesel İstanbul özel gösterimi ve sonrasında gerçekleştirilen seminer sonrasında Beyoğlu ve Kamu Hastaneleri Birliği Kurumları’ndan Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Organ Nakil Koordinatörlüğü organizasyonunda, doku ve organ nakli temsilcileri organ bağışlarını kabul ederek, donörlere kartlarını takdim etti. Katılımcılardan elli kişi organlarını bağışladı.

The Istanbul EDITION yönetimi konuyla ilgili açıklamasında ‘Sektörde bir ilki daha yaşamaktan dolayı çok gururluyuz. ‘Fırsat eşitliği’ oldukça hassas yaklaştığımız bir konudur. Türkiye Sakatlar Derneği ile birlikte engelli bireylerin hayata, ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunmayı hedeflediğimiz ve çok güzel geri dönüşler aldığımız ‘Turizmde Biz de Varız Projesi’ de buna bir diğer örnektir. Aynı duyarlılığı Palmali Tourism Grubu altındaki tüm markalarımızın çalışanları olarak organ bağışı farkındalığı için de gerçekleştirmek istedik. Umarız sektöre öncülük ederek, diğer sektör temsilcilerinin de destek vermesine vesile olabilir, İstanbul’da ve tüm Türkiye’de oluşturulacak farkındalığa katkıda bulunabiliriz’ ifadesini kullandı.

Türkiye’de her gün 10 kişi organ nakli olmadığı için hayatını kaybediyor

Seminerde verilmek istenen mesaj şu şekilde özetlendi: ‘Başkaları için kendinizi unutursanız o zaman sizi daima hatırlayacaklardır’. Tekelioğlu; bu çalışmada ‘İnsanın insana verebileceği en güzel hediye, yeni hayattır’ görüşünden hareket ettiklerini, yaşamak için mücadele veren insanlarla yaşamdan sonra hatırlanmak isteyenlerin karşılaşma hikâyesinin devam edebilmesi için, The Istanbul EDITION’ın tüm kadrosuyla destek verdiği ve sektöre öncülük ettiği gibi, diğer sektör temsilcilerinden ve tüm kamuoyundan gelecek destekle beraber belgeselin çekildiği Antalya’da sağlanan organ bağışı başarısının, İstanbul ve tüm Türkiye’de de sağlanabilmesinin mümkün olabileceğinin altını çizdi. Organ bağışı oranlarının illere göre artabilmesi için diğer sektör temsilcilerinden ve tüm kamuoyundan benzer çalışmalar, seminerler, konferanslar vasıtasıyla desteğe ihtiyaç bulunduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here