İşte Dakika Dakika İdeal Bir Gün

 

İngiliz The Sun gazetesi, sağlıklı bir gün için hangi saatte ne yapılması gerektiğini yazdı. 


07.22: Uzmanlar, insan vücudunun 7-8 saat sonra kendiliğinden uyandığını açıklıyor. Ama Westminster Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre saat 5.22 ile 7.21 arasında uyananlar stres hormonu kortisolü daha fazla salgılıyor. Saat 7.22’de uyanmak kalp krizi riskini azaltır.

08.10: Avustralyalı bilim adamları, kahvaltı yapmak için en ideal saatin, uyandıktan bir saat sonra olduğunu açıkladı. Araştırmayı yürüten Brett Harper “Eğer kahvaltı erken yapılırsa mide yemeği sindiremez” dedi.

09.00: Galler Üniversitesi’nde görevli Profesör Simon Folkard, uyandıktan iki saat sonra insan bünyesinin en uyanık seviyeye ulaştığını açıkladı. Folkard “Stres hormonu bu saatlerde en yüksek noktadadır, tansiyon da yükselmektedir. Bu sebeple bu saatlerde en zor işlerin üstesinden gelinebilir” dedi.

10.30: Vücutta enerji bu saatlerde azalır. Kendinize gelmek ve güçlenmek için meyve gibi besinler atıştırın. Az ve sık atıştırmak, üç ana öğün yemekten vücuda daha olumlu etkilerde bulunur.

13.30: Öğle yemeğini, saat 13.30’da yemek gerekir. Londra’daki St George’s Hastanesi’nde görevli şef diyetisyen Cath Collins “Öğle saatlerinde sindirme süreci en yüksek seviyeye ulaşır” dedi.

14.16: Yapılan incelemelere göre, saat 14’ten sonra insanların konsantrasyonu azalıyor. Saat 14.16’da kahve içmek enerji sağlar. Fakat bu saatte içilen bir fincan kahve günün son kahvesi olmalıdır.

16.00: Tansiyonu düzenlemek için yoğurt yiyin. Yağsız yoğurt tercih edilmelidir.

17.00: Californialı bilim adamları, el-göz koordinasyonunun ve tepki sürecinin bu saatlerde tavan yaptığını açıkladı. Aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatan kortisol hormonunun da en düşük olduğu seviye saat 17’dir.

19.30: Çok fazla yemek yemek tansiyonu yükseltip, sindirimi zorlaştırabilir. Bu sebeple ufak porsiyonlarla bu saatlerde yemek yenmelidir.

22.00: Daha rahat uyumak için vücut ısısının azalması gerekir. Banyodan serinlemiş çıkmak, uyumak için ideal ortam sağlar.

23.00: Stres hormonu bu saatte azalır ve vücut uyku sağlayan melatonin hormonu salgılar. Profesör Jim Horne “Karanlık ortamda uyumak kanseri engeller, melatonini artırır” diyerek, uyurken kitap okunmaması ve televizyon izlenmemesi gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here