İşyerinde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti çalışanların motivasyonu artırıyor


Kurum yöneticileri, çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını, bireysel ve kurumsal fayda açısından daha çok düşünmeye ve önemsemeye başladı.

Birçok kurumsal firma, çalışan sağlığına katkıda bulunabilmek için psikolog, diyetisyen, fizyoterapist gibi uzmanlardan destek alarak motivasyonu yükseltmeye özen gösteriyor. Acıbadem Mobil Sağlık’ın bu hassasiyetle geliştirdiği projelerinden biri de İşyerinde Psikolojik Danışmanlık hizmeti.

Konuyla ilgili bilgi aktaran Acıbadem Mobil Sağlık Psikolog ve Aile Terapisti Didem Doğan, hizmetten yararlanmak isteyenlerin yüzde 70’inin ofis içi gerginlikler, adaletsizlik ve değersizlik duygusu, mobbing, özel yaşamdaki problemler gibi nedenlerle işyerinde psikolojik danışmanlık almaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Entegre sağlık çözümleriyle adından söz ettiren Acıbadem Mobil Sağlık, İşyerinde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti’yle fark oluşturan bir çözüm sunuyor. Kurumlardan gelen taleplerle orantılı olarak uzmanlar tarafından yapılan görüşmeler sonucunda en ideal plan belirleniyor ve uygulanıyor.

ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞINA ÖZEN GÖSTEREN FİRMALARIN ÇALIŞANLARI DAHA VERİMLİ

Acıbadem Mobil Sağlık’tan Psikolog ve Aile Terapisti Didem Doğan işyerinde alınan psikolojik danışmanlık hizmetiyle ilgili bilgiler verdi ve hizmeti alanların genel profiliyle ilgili açıklamalarda bulundu: “İşyerinde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti, kurum personeli ile bireysel psikolojik danışmanlık görüşmeleri gerçekleştirmek, kurumda çalışanların ihtiyaçları doğrultusunda seminerler düzenlemek, çalışanlara belirli konularda uygulamalı grup çalışmaları yapmak gibi uygulamaları içeriyor. Tüm hizmetlerde genel amaç, yoğun iş temposunun ve günlük sıkıntıların yol açtığı stres, öfke, kaygı gibi olumsuz duyguları azaltmak ve böylece çalışan memnuniyetini artırmak. Çalışan memnuniyetinin yükselmesinin, motivasyonu ve iş performansını olumlu yönde etkilediği gözleniyor. Dolayısıyla çalışan memnuniyetini ve sağlığını önemseyen kurumsallaşmış firmalar bu hizmetleri tercih ediyor.”

İŞ HAYATININ DÜŞMANI: İLİŞKİ PROBLEMLERİ VE İLETİŞİM KURULAMAYAN YÖNETİCİLER

“Kurumlarda yapılan bireysel görüşmelerde eşit derecede iş ve özel yaşama dair sorunlar konu başlığı olabiliyor. Dolayısıyla çalışanlar, sorunlarına profesyonel çözümler bulmalarına destek olacak bir hizmete ihtiyaç duyuyor. İlişkilere dair sorunlardan, çocuklarına ait problemlerine, yöneticilerle yaşanan çatışmalardan, kilo verme isteğine kadar tüm başlıklar görüşmelere konu oluyor. En sık karşılaşılan konular arasında ilişki problemleri ve yöneticileri ile anlaşamayan, kendini ifade edemeyen çalışanların stresi geliyor. Ancak kurumdan kuruma konuların sıralaması değişebiliyor. İşyerinde psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyen çalışanların sorun başlıkları arasında, işyerinde yaşanan gerginlikler, hissedilen adaletsizlik ve değersizlik duygusu, anlaşılmadığını düşünme ve mobbing gibi konular ile özel ve sosyal yaşamda yaşanan problemler en sık karşılaştığımız başlıklar yer alıyor. Yaklaşık %70’lik bir oran bu iki konudan biri olarak karşımıza geliyor. Geriye kalanlar da çalışanların kişilikleri veya sorunlarla baş etme becerileriyle ilgili…”

VERİMLİ OLMAK İÇİN STRESİ KAPI DIŞARI EDİN

“Eğitim ve seminerlerde özellikle stres ve öfkeyle başa çıkma becerileri kazandırmaya, iletişim becerilerini arttırmaya ve motivasyonu yükseltmeye yönelik çalışmalar talep ediliyor. Uygulamalı grup çalışmalarında ise grubun özelliklerine uygun bir program hazırlanıp firmaya sunuluyor. Örneğin; ‘çağrı merkezi çalışanları’na 8 haftalık bir grup çalışması düzenlenebiliyor, bu çalışmada 6-12 kişilik grupların haftada bir defa toplandığı; kendilerine ait farkındalık kazandırma, stresleriyle başa çıkma ve iletişim becerilerini artırma amaçlı çalışmalar yapılıyor.

Deprem, yangın, terör olayları gibi travmatik durumlardan sonra çalışanlarına travma destek çalışması yapılmasını isteyen kurumlara özel ekip ve programlar oluşturulup, çalışanların ve yöneticilerin söz konusu travma ile başa çıkmaları için yol gösterici rol üstlenmek, bu sayede hem bireysel hem kurumsal açıdan olumsuzluk teşkil eden durumların üstesinden gelmek mümkün.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here