Kalbin En Büyük Düşmanı Sigara

Dünyada her yıl 17 milyon, Türkiye’de ise 200 bin kişi kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Kalp uzmanları ve ünlüler, bu gerçeğe dikkat çekmek için ‘Hayatın Armağanı’ projesinde buluştu.

Bypass ameliyatı olmuş hastalar tarafından kurulan ve başkanlığını kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in yaptığı Club Bypass, Türkiye’de gün geçtikçe artan ani kalp ölümlerine “Hayatın Armağanı” sosyal sorumluluk projesi ile dikkat çekti.

Projede Türkiye’nin en ünlü isimleri, koroner bypass ameliyatı olan hastaların bir süre göğüs kafeslerini darbelere karşı korumak için taşıdıkları kalpli yastıklara yaptıkları tasarımlar ve verdikleri mesajlarla kalp sağlığının önemini vurguluyor.

Memorial Sağlık Grubu ve Şişli Belediyesi’nin desteği ile hayata geçirilen ve Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde kamuoyu ile paylaşılan projenin açılışını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez yaptı. Hayatın Armağanı, 10 gün boyunca Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde sergilendikten sonra İstanbul’da farklı noktalarda ve Türkiye’nin pek çok ilinde yaz süresince kalp sağlığına dikkat çekmeye devam edecek.

KALBİN DE EN BÜYÜK DÜŞMANI SİGARA

Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türkiye’de kalp hastalıkları yaşının giderek düştüğüne işaret ederek, “Kalp krizi geçirenlerin ortalama yaşı 35- 65. Türkiye, 50 yaş altı kalp krizine bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. Kalp krizinde en önemli faktörlerden biri de sigara kullanımı. Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 2- 6 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski taşıyor. Evde ya da işte sigara dumanına maruz kalmak bile kalp hastalığı riskini yüzde 25-30 artırıyor. Türkiye, özellikle kadınlarda kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler konusunda Avrupa’da en ön sıralarda yer alıyor. İnsanlık olarak bilinç kazanıp bu ürkütücü tabloya bir son verilmesi için bir araya geldik. Ünlü isimlerin bizimle beraber bu yola çıkıp kendi yastıklarını tasarlayarak projemize destek vermesi bizim için çok gurur verici. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CLUB BYPASS HAKKINDA

Prof. Dr. Bingür Sönmez başkanlığında, koroner bypass ameliyatı olan hastaların 1991 yılında kurduğu Club Bypass, kalp sağlığı konusunda toplumsal bilinç oluşturma ve kalp ameliyatı olan hastaları sosyal hayata yeniden kazandırma amacını taşıyor. Club Bypass üyeleri düzenli olarak gerçekleştirdikleri bilinçlendirme ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra bilimsel toplantılar, grup terapi amaçlı etkinlikler organize ediyor. Club Bypass’ın 13 bin üyesi bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here