Kalp Cerrahisinde Şifa

Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi’nde 17 Yılda 20 Bin Açık Ve Kapalı Kalp Ameliyatı.

Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, 1995 yılından bu yana toplam 20 bin açık ve kapalı kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, elde ettikleri başarı ile kalp ve damar cerrahisinde Türkiye’de referans hastane konumuna yükseldiklerini söyledi. İlk kalp ameliyatını 1995 yılında gerçekleştiren Şifa Üniversitesi Hastanesi, aradan geçen 17 yılda 20 bin açık vekapalı kalp ameliyatı yaptı. Şifa Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, 17 bini yetişkin, 3 bini de çocuk olmak üzere toplam 20 bin hasta üzerinde açık ve kapalı kalp ameliyatı gerçekleştirmelerine karşılık risk oranlarının yüzde birin altında olduğunu belirtti.

Türkiye’nin En Güçlü Ekiplerinden Birine Sahip
Bu başarının Şifa’yı kalp damar cerrahisinde referans hastane konumuna taşıdığını kaydeden Okur, “Şifa, özellikle 1995’ten bu yana kalp hastalıkları konusunda lider olma amacıyla çalışan bir grup. Aynı anlayış ile de hizmetlerimize devam ediyoruz. Aradan geçen 17 yılda kardiyolojide, kalp ve damar cerrahisinde ülkemizde referans hastane konumuna yükseldik. Bu konumumuz iki yıl önce Şifa Sağlık Grubu’nun kendi üniversitesini kurması ile daha da güçlendi.Kardiyolojide 11, kalp ve damar cerrahisinde 11 olmak üzere toplamda 22 hekimimizle şu anda Türkiye’nin en güçlü ekiplerinden biriyiz” diye konuştu. Şifa Üniversitesi Hastanesi’nin çocuk ve yenidoğan kalpdamar cerrahisinde de referans hastane olduğunu dile getiren Okur, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “2005 yılından bu yana bebek ve yenidoğan düzeyinde açık kalp ameliyatları yapıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın Acil 112 zinciri içinde ülkemizin her yerinden hasta kabul ediyoruz. Çünkü Acil 112, yenidoğan hastalarını hangi merkez müsaitse hava ambulânslarını da kullanmak suretiyle oraya yönlendiriyor. Biz de yeni doğan kalp hastalarını kabul edebilen sınırlı sayıdaki merkezlerden biri olarak sadece Ege Bölgesi’nden değil Diyarbakır, Elazığ gibi uzak illerimizden de hasta kabul ediyoruz. Şimdiye dek ağırlıkları 1700 gram ile 3,5 kilogram arasında değişen çok sayıda yeni doğana başarıyla açık kalp ameliyatı yaptık.”

Örnek Merkez
Bugün kalp ve damar cerrahisi uygulamaları yapan dünyadaki tüm merkezlerin standart bir teknolojiye sahip olduğunu, başarı oranının ise doktor tecrübesi ile yükseldiğini anlatan Okur, “Artık Amerika’daki bir merkezde ne varsa bizde de var. Başarı faktörü olarak araya deneyim giriyor kibiz şu anda ülkemizin en iyi başarı oranlarına sahip ekiplerinden biriyiz. Hatta dünyadaki bu tür merkezlerin çoğundan daha iyi mortalite ve morbidite oranlarına sahibiz. Bu konuda dünya standardı yüzde 3 olarak kabul edilirken Şifa Üniversitesi Hastanesi’nde bu oran yüzde 1’in altında bulunuyor” şeklinde bilgi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here