Kalp Nakli Bekleyen Hastalar Ritmik Masaj İle Yeniden Hayata Dönüyor


İleri derecede kalp yetersizliği olan, odadan odaya gidecek gücü kalmayan, aylardır uyuyamayan, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan, bir türlü evine taburcu edilemeyen, kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastaların %90’ında, EECP Ritmik Masaj tedavisiyle, ev içi eforlarını rahatça yapabilecek, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmeler görülebiliyor.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, kalp hastalığının ilerlemiş döneminde kalbin kan pompalama gücünün ileri derecede azalması sonucu kalp yetersizliğinin ortaya çıktığını söyledi. Kalp yetersizliğinin, aşırı halsizlik, nefes darlığı, vücutta su toplanması gibi yakınma ve bulgularla sık hastane yatışlarına ve yoğun bakım tedavilerine gereksinim gösteren, yaşam kalitesinin belirgin derecede bozan ve ölüm riski yüksek olan bir durum olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı; ilaç tedavileriyle rahatlatılamayan bu hastaların, günümüzde sıklıkla, kalp pili ya da yapay kalp aygıtı takılması veya kalp nakli gibi, ileri teknoloji ürünü olan yöntemlerle tedavi edildiğini dile getirdi. Bu yöntemlerin, uygulama sırasında olduğu kadar, hastanın sonraki yaşamında da ciddi komplikasyonlara yol açabildiğini, hastayı sürekli aygıtlara ve/veya ciddi ilaçlara bağımlı yaşamak zorunda bırakabildiğini, sık hastane kontrolleri gerektiren ve dolayısıyla hastanın yaşam kalitesini yükseltmeyen yöntemler olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Avcı, devletin sağlık harcamalarını da büyük ölçüde arttırdığına ve ayrıca bu tedavilerin kalp yetersizliği olan her hastaya uygulanabilme olanağının da olmadığına vurgu yaptı.

EECP Ritmik Masaj Tedavisiyle Yeniden Hayata Dönülüyor

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, “Kalpte damar ağını zenginleştirerek “Doğal Bypasslar” oluşturan EECP “Ritmik Masaj Tedavisi” ile ileri derecede kalp yetersizliği olan, odadan odaya gidecek gücü kalmayan, aylardır uyuyamayan, ayda bir-iki kez acilen yoğun bakım ünitelerine kaldırılan, bazıları bir türlü evine taburcu edilemeyen, kalp nakli listesinde sıra bekleyen hastalarımızın %90 ında iyi sonuçlar görülebiliyor” dedi. Bu hastaların 35-50 saatlik EECP tedavi küründen sonra, ev içi eforları rahatça yapabilecek, masa başı görevlerine dönebilecek iyileşmelere tanık olduklarını söyledi.

Güvenli ve Etkili Tedavi Seçeneği EECP – Ritmik Masaj Tedavisi

Bu derecede ağır kalp hastaları için, kansız, ameliyatsız, güvenli, etkili bir başka tedavi seçeneği daha bunmadığını söyleyen Prof. Dr. Avcı; tıp dilinde Enhanced External Counter Pulsation sözcüklerinin baş harfleri ile kısaca EECP Tedavisi diye tanımlanan bu tedavinin, vücudun belden aşağısına kalp ritmi ile uyumlu bir masaj şeklinde uygulandığını belirtti. Amerika’da FDA onayı almış EECP tedavisiyle, uygulamalarında çok yüz güldürücü sonuçlar aldığını vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here