Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hizmete Girdi


Bakanlığın bütçesi ile 32 bin yatak kapasiteli 216 hastanemizin inşaatı devam ediyor. Türkiye genelinde 32 bin yatak kapasiteli son derece çağdaş ve modern 216 hastanenin bir kısmı bu yıl bir kısmı gelecek yıl tamamlanmış olacak.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışı töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir” diye konuştu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son zamanlarda hekimlere ve sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına Karabük’ten yanıt verdi. Bakan Müezzinoğlu, sağlıkçıya şiddetin insanlık dışı olduğuna vurgu yaptı. Sağlıkçıya el kaldıranlara mutlaka tutuklama yapılması gerektiğini, mutlaka nezarete gitmesi gerektiğini söyleyen Müezzinoğlu, vatandaşlara da sağlık personelini korumaları için çağrıda bulundu. Son dönemde sağlıkçıya yapılan şiddeti eleştiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “En zor zamanda en acil durumda eşini, evladını, yakınını, canını teslim edeceğin kişiye yüksek sesle konuşabilmek, el kaldırabilmek, ona şiddet uygulamak kabul edilebilir değil. Halkımızdan duyarlılık bekliyorum. Kendi evladımıza baktığımız gibi sahip çıkmalıyız. Hekiminize ebenize sahip çıkın. Onlar en zor zamanınızda en merhametli hizmet meleklerinizdir. Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir. Kamuoyu olarak sizlerin de bu şiddetlere karşı tavır koymanızı bekliyorum. Ancak onu sizler sahiplenmelisiniz. O zaman güçlü bir şekilde devam ettirebiliriz.”

“Bu ülkeye ve bu millete borcumuz var”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, vatandaşların sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanması için gerekli önemi verdiklerini kaydetti. Bu ülkeye ve bu millete borçları olduğunu belirten Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu borcumuzu ödemeyi nasip etsin. Bizler hiç ayrım yapmadan iktidara geldiğimiz günden bu güne kadar sağlıkta benim vatandaşım asla bir tereddüdü, korkuyu yaşamadan hekime ulaşabilmeli dedik. İlaca ulaşabilmeli dedik. O ulaşamıyorsa biz ona ulaştırmalıyız dedik. Bu mantıkla sağlığın önündeki bütün engelleri kaldırdık. Ciddi fiziki koşullar sorunlarımız vardı, beklenilenin de ötesinde modern ve çağdaş binaları insanımıza değer verdiğimiz için, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla insanımızı yüceltebilmek ve onun öz güvenini artırabilmek ay yıldızlı bayrağın altında istikbalini hayal edebilmek onun huzurunu yaşayabilmek adına gece gündüz çalıştık.”

 “Sağlıkta yıpranma payını da yasalaştıracağız”

Sağlık çalışanları sağlık hizmetlerinde yıpranma payını yıl sonuna kadar yasalaştıracaklarını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti iktidarı 2002 yılından itibaren zorlu bir göreve başladı. Millet daimi ve devamı olarak bizi kendi iktidarında tutmaya devam ediyor ve devam edecek. Sağlık Bakanlığı’nda arkadaşlarımla planlamaları yaparken, arkadaşlara şunu söyledim, ‘2007-2012, 2012-2017’ yani biz 5 yıl önce neredeydik, 5 yıl sonra nerede olmalıyız. Bunları planlıyoruz. 2017-2018 hedefimiz var. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı 2020 hedefimiz var. Bu yolculuğa inşallah sizlerle beraber omuz omuza devam edeceğiz. Bu günden sonra da daha iyisini daha güzelinin, daha gelişmişinin bu milletin hak ettiklerinin en doğrusunu yapmış olacağız. Sağlıkta sessiz devrimi başardığımız bu dönüşüm projesinde dünya bunu Türkiye nasıl başarıyor diye bize soruyor. İki ay kadar önce dünya sağlık örgütü Avrupa bölge başkanı bu kadar bütçe ile yetersiz  kadro ile bu kadar kıt imkanlarla bizim Avrupa’da başaramadığımızı siz nasıl başardınız, anlamakta zorlanıyoruz diye sorduğunda, bir kısmını anlatabilirim anlarsınız, bir kısmını anlatırım ama zorlanırsınız dedim. Önce anlayacağınız kısmı anlatayım dedim, ‘Bir sağlık çalışanı camiası var ki, mesleğine saygısı vardır, mesai kavramı yoktur. Benim doktorum bunu sormaz, düşünmez bile. Akşam mesaisi kaçta bitti, cumartesi Pazar, bayram seyran özel günler demeden hastam der. Bu başarının esas mimarları doktorlarımız ve hemşehrilerimdir. Bu millet hekimini de hemşiresini de kendi yakını gibi görür, Allah onlardan razı olsun der.”

Sağlıkta yıpranma

Sağlıkta yıpranma konusuna değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Sağlıkta yıpranma payını yıl sonuna kadar yasalaştıracak ve sağlık çalışanlarının yıpranmasını da yasalaştıracağız. Biz matematik medeniyetinin mensubu değiliz, rahmet ve bereket medeniyetinin mensubuyuz. Bütün bu pozitif enerjinin altında o gönülden yapılan hizmetler asla matematik ile hesaplanamaz. Rahmet ve bereket olduğu için bu çil çil hastaneleri yapıyoruz. Bakanlığın bütçesi ile 32 bin yatak kapasiteli 216 hastanemizin inşaatı devam ediyor. Türkiye genelinde 32 bin yatak kapasiteli son derece çağdaş ve modern 216 hastanenin bir kısmı bu yıl bir kısmı gelecek yıl tamamlanmış olacak. Kamu özel iş birliği ile 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimizin inşaat süreci başladı. 12 bin yatak kapasiteli devlet hastanelerinin ihale veya proje sürecindeyiz. Biz milletimizin her türlü derdini paylaşarak azaltmaya, yarınlara da paylaşarak büyüteceğimiz mutluluklar olsun diye çalışıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here