Kardiyologlar İleri Kardiyovasküler Çözümler Sempozyumu’nda buluştu

Liv Hospital tarafından ikinci kez düzenlenen, uluslararası “İleri Kardiyovasküler Çözümler”  ACS Sempozyumu Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde yurtdışı ve yurtiçinden kardiyoloji uzmanlarının yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Girişimsel kardiyoloji ile ilgili yeni ve özellikli uygulamaların ele aldığı sempozyumun teması “Kalp ve damar hastalıklarında ileri teknolojiler” idi.

TAVI işlemi tartışıldı

Bilgi Üniversitesi Konferans Salonu’nda hekimlerin katılımı ile gerçekleşen sempozyuma Türkiye ve dünyadan 250 kardiyolog ve kalp damar cerrahı katıldı. “İleri Kardiyovasküler Çözümler” sempozyumunda en dikkat çekici işlem, daha önce bir hasta üzerinde gerçekleştirilen TAVI uygulaması oldu. Girişimsel yöntemle kasıktan küçük bir kesiyle girilerek, göğüs kafesi açılmadan gerçekleştirilen kalp kapağı değişimi uygulaması Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu yönetiminde gözden geçirildi. Kendi kendine genişleyebilen akıllı metal bir stent üzerine yerleştirilmiş bir biyoprotez yeni nesil bir aort kapağın nasıl yerleştirilmesi gerektiği ile ilgili tüm teknik ayrıntılar konuşuldu.

Toplantı sırasında hastaya eriyen stent takıldı

Eriyebilen stentler eskiden sadece kolay lezyonlarda uygulanabilirken günümüzde, tecrübeli ellerde kompleks lezyonlarda da yerleştirilebiliyor. Sempozyumda canlı yapılacak bir stentleme olgusunda, koroner damarın çatallaştığı ve bypass operasyonu önerilmiş bir hastanın cerrahiyi istememesi üzerine eriyebilen stentle damarın nasıl açıldığı aktarıldı.

Bypass yapılamayan damar stentle açıldı

Kalbi besleyen tüm koroner damarları hasta olan bir hastanın damar yapısı oldukça ince yapılı olması nedeniyle bypass yapılamayan bir hastaya bugüne kadar geliştirilmiş en ince ilaçlı stent canlı yayında tedavi edildi. Bu incelikteki damarlar daha önce tedavi edilemezken artık çok ince yapılı stentlerle açılabiliyor. Cerrahların bypass yapamadığı ve eskiden stent konulması imkansız olan ince damarların yeni nesil stentlerle nasıl açılabileceği sempozyumda tartışıldı. Doç. Dr. Alp Burak Çatakoğlu ve Prof. Dr. Murat Çaylı tarafından gerçekleştirilen olguda el bileğinden girilerek yapılan işlem kalp içinden yapılan akım ölçümleri sonuçlarına bakılarak çok ince yapılı stentlerle başarılı bir şekilde tedavi edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here