Radyoloji Derneği: Mamografi En Üstün Teknik

Türk Radyoloji Derneği, bugüne kadar meme kanserinin erken tanısında tarama amaçlı kullanılabilecek mamografiye daha üstün bir teknik geliştirilmediğini bildirdi.

Türk Radyoloji Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, meme kanserinin erken tanısında kullanılan mamografinin önemine işaret edilerek, ”Mamografide kullanılan X ışını çok az miktarda olup dozu insan sağlığı açısından kabul edilebilir sınırlardadır. Sıkıştırma ise meme dokusunun görüntüsünün iyi çıkması için vazgeçilmez bir işlemdir. Zira sıkıştırma sayesinde meme daha az ışın almakta ve görüntüler daha kaliteli olmaktadır” denildi.

Yeni denenen yöntemlerin, yeni ve daha etkin bir yöntemmiş gibi sunulmasının tehlikeli olabildiği kaydedilen açıklamada, henüz hiçbir bilimsel dayanağı olmayan yöntemlerin deneysel yöntemler olduğunun bilinmesi ve uygulanacak olan kişilerin de bu konuda aydınlatılmasının önemine işaret edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

”Günümüze kadar meme kanserinin erken tanısında tarama amaçlı kullanılabilecek mamografiye daha üstün bir teknik geliştirilmemiştir. Birçok yönde çalışmalar yapılmasına rağmen bilimsel olarak kanıtlanmış, meme kanserinden ölümlerde azalmaya belirgin etkisi olduğu gösterilmiş tek tarama yöntemi mamografidir. Kuşkusuz mamografinin X ışını ile çalışması kadınları tedirgin etmektedir. Ancak 1980;li yıllardan beri özellikle batı ülkelerinde çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen mamografinin zararlı etkisine ait kanıt yoktur. Verilen X ışını miktarı kabul edilebilir sınırlarda tutulmakta ve teknolojik ilerleme ile de azalmaktadır.”

Mamografi taramasının meme kanserinden ölümü yüzde 25-30 arasında azalttığı vurgulanan açıklamada, ”Tarama mamografisi sağlıklı kadınlarda klinik bulgu ortaya çıkmadan meme kanserini saptayarak meme kanserinden ölümlerin azalmasını sağlayabilen tek bilimsel olarak kanıtlanmış görüntüleme yöntemidir. Tarama programının amacı meme kanserinden ölümün azaltılması ve ortalama yaşam süresinin uzatılmasıdır” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, tarama mamografisinin 40 yaş ve üzeri sağlıklı kadınlarda yapılması gerektiği belirtilerek, ”Ülkemizde yapılan tek çalışmada Türkiye’de meme kanserinin yüzde 50’sinin 50 yaş altında geliştiği izlenmiştir. Bu nedenle 40 yaştan itibaren her yıl düzenli mamografi kontrolü özellikle ülkemiz kadınları için önem taşımaktadır” vurgusu yapıldı.

(Haber 7)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here