Kateterli Müdahalelerde Radyasyon Dozunun Düşürülmesi


Siemens’in Artis zee anjiyografi sistemi; St Jude Medical tarafından geliştirilen, kateter pozisyonunu radyasyon tatbik etmeden görüntüleyen medikal bir konumlandırma sistemi olan MediGuide Teknolojisi’ni entegre etti.

MediGuide Teknolojisi, GPS sistemi gibi, kardiyak müdahaleleri sırasında kateter pozisyonunu belirlerken, kateterin gerçek pozisyonunu gerçek zamanlı olarak hastanın önceden alınmış floroskopi görüntüsü üzerine yansıtıyor. Elektrofizyolojik müdahaleler sırasında kateter içine yerleştirilmiş minyatür sensörün konumu, Artis zee sisteminin detektör kaplaması içerisine yerleştirilmiş MediGuide vericilerinden gelen elektromanyetik konumlandırma sinyalleri alınarak tespit edilebiliyor. Ardından, MediGuide Teknolojisi ilgili pozisyonu ve kateterin yönünü hesaplıyor ve bunları hastanın önceden kaydedilmiş floroskopik görüntüleri üzerine gerçek zamanlı olarak yansıtıyor. Bu teknoloji, aynı zamanda solunum sırasında meydana gelen hasta hareketleri ve kalp hareketlerini de telafi ediyor.

MediGuide Teknolojisi, özellikle karmaşık elektrofizyolojik prosedürlerde önemli avantajlar sağlıyor.Böylelikle elektrofizyologların, kateterin konumu her değiştirildiğinde hastanın floroskopik görüntülerini almalarına gerek kalmıyor. Sonuçta, daha az radyasyon tatbik ediliyor ve daha az miktarlarda kontrast maddesi kullanılıyor.

Almanya’da bulunan Leipzig Kalp Merkezi, Artis zee sistemi ile birlikte MediGuide Teknolojisi’ni kullanarak ilk müdahalelerini gerçekleştirdi. Ritmoloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Gerhard Hindrics, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kateterin gerçek konumunun, önceden kaydedilmiş floroskopi görüntüsü üzerinde düşük radyasyon tatbik edilerek tespiti, son derece etkileyici bir özelliktir. Çünkü bu sayede sistem, kalp atışı ve solunumdan kaynaklanan hareketleri telafi edebilmektedir. Benim ve ekibim için bu teknoloji, açık bir şekilde elektrofizyolojinin geleceğidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here