Kelliğe tek seansta çözüm

oncesi_8ay_sonrasiABD ordusunun kopmuş organların yenilenmesinde kullandığı FDA onaylı saç aşısı yöntemi Türkiye’de de kelliğe çare olacak.

Uzun yıllardır ABD ordusunda kopmuş organların yenilenmesi için kullanılan ve Dünya’da 8 yıldır uygulanan saç aşısı, saç dökülmelerine ve kelliğe son vermeyi hedefliyor.

Türkiye’de her 3 erkekten ve her 5 kadından 2’si saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Genetik yatkınlık başta olmak üzere stres, tiroid hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, demir eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar, yanlış beslenme ve kalitesiz ürün kullanımı gibi pek çok sebep saç dökülmesini tetikliyor. Erkekleri ve kadınları mutsuz eden bu durum ABD’den sonra ilk kez Türkiye’de Esteworld Plastik Cerrahi Grubu’nun girişimleri uygulanıyor.

Türkiye’de sadece Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu tarafından uygulanmaya başlanan saç aşısı yöntemi,
’un katıldığı basın toplantısı ile duyuruldu.

1,5 yıllık mücadele

Basın toplantısında konuşan Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Tuncer, “Saç dökülmesi birçok insanın karşılaştığı bir sorun. Bu nedenle bu alandaki tedavilerimiz konusunda sürekli araştırma halindeyiz. Saç aşısı ile ilk ilgilenmeye başlama sebebimiz, yabancı hastaların saç tedavisi için defalarca ülkemize gelemeyecek olmalarıydı. Elimizde öyle bir tedavi olmalıydı ki hem etkin ve kalıcı olmalı hem de tek seferde uygulanmalıydı. İşte bu soruya yanıt ararken Amerikalı doktor Gary Hitzige ulaştık. Çünkü o bu soruna çözüm bulduğunu iddia ediyordu. Hem de otosaç klonlama yapan bir yöntemle. ABD’ye yanına gittik. Saç aşısı formülü çok az miktarda ve özel üretimle oluşturulduğu için Türkiye’ye getirebilmek için tam 1,5 yıl uğraştık. Sonunda da saç sorunları konusunda hem erkekleri hem kadınları mutlu edecek formülü Türkiye’ye getirmeyi başardık” dedi. Tuncer, saç aşısının Türkiye’de sadece Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubunda uygulanacağının da altını çizdi.

FDA (Food and Drug Administration) onaylı

İlk kez 1999 yılında,  Harward Üniversitesi Profesörü Alan Spiewack tarafından, aslında yara ve yanık onarımı için kullanılan bu formül, daha sonra saç tedavileri için de kullanılmaya başlandı.

ABD’de sihirli toz olarak nitelendirilen bu formül, 3400 hastanede uygulanıyor ve yaklaşık 110 bin hastanın tedavisinde başarıyla kullanılıyor. Formül Amerika’nın en önemli onay mekanizması olan FDA’ dan 510k adı verilen belgeyle onaylandı. 510k sertifikası ürünün hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde kullanılabilirliğini de gösteriyor. Sağlık bakanlığı izni ile Türkiye’ye gelen formül, başarılı sonuçları ile umut vadediyor.

Tek seans uygulanıyor, çok hızlı iyileşiyor

Saç aşısı, hücreler arası bağlantıyı sağlayan ektraselüler matriksin özel bir formu. Bu materyal, kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden taze doku üreterek iyileştirme özelliğini tetikliyor. En önemli özelliği ise tek seferlik bir uygulama olması.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; saç aşısıyaş, cinsiyet gözetmeksizin etkili oluyor. Saç kıran, ve lupustan kaynaklanan dökülmeler gibi tedavisi zor bazen de hiç olmayan hastalıklarda da umut oluyor.

Yine çalışmalar gösteriyor ki, saç ektirecek hastalara ekim sırasında saç aşısı yapıldığında, yara izleri çok daha kolay iyileşiyor ve ekimin sonucu çok daha başarılı oluyor. Birçok hastada saçların alındığı ve bir daha orada saç çıkması beklenmeyen donör bölgede de yeniden saç folekülleri çıktığı gözlemleniyor.

Sihirli toz

15 yıldır özellikle saç tedavileri ve saç ekimi üzerine dünyadaki gelişmeleri takip etiklerini ve yeni yöntemleri Türkiye’ye getirmekte öncü olduklarını hatırlatan Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Servet Terziler, “Kadınların yüzde 40’ı, erkeklerin de yüzde 60’ından fazlası dökülme sorunu yaşıyor. Genetik yatkınlık başta olmak üzere stres, tiroid hastalıkları gibi pek çok sebep saç dökülmesini tetikliyor. Biz de bu yüzden saç ekimi konusunda sürekli yeni, etkin ve kalıcı tedaviler arıyoruz. Sonunda aradığımız formülü Amerika’da bulduk. Şimdi bu sihirli toz Türkiye’de dökülme sorunu yaşayanlara çare olacak” dedi.

Dökülen saçlar, sakallar ve kaşlar saç aşısı ile yeniden çıkıyor

Basın toplantısında saç aşısı uygulamasının detaylarıyla ilgili bilgi veren Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mehmet Faruk Yavuz, “Kadınlarda saç dökülmesi olağan bir durum olarak görülmüyor. Kadın hastaların az bölümü saç ekimine uygun olduğu için; saç aşısı kadınlar için çok umut veren bir tedavi yöntemi. Kadınlarda her türlü saç dökülmesinde kullanılabiliyor ve başarı oranları oldukça yüksek. Boya, fön gibi işlemlere maruz kalan, incelen, dökülen, hacmini kaybeden saçlar için de aynı zamanda koruyucu bir tedavi olan saç aşısı kaş ve sakal sorunu yaşayanlarda da yüz güldürücü sonuçlar veriyor” şeklinde konuştu.

Saç aşısı saç ekiminde de kullanılıyor

Saç aşısının ekim sırasında kullanıldığında 5 farklı önemli etkisinin olduğunu söyleyen Estetik Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emirali Hamiloğlu, “Saç aşısı, donör bölgesinde çok ince saç teli olan hastaları saç ekimine hazırlamak, saç hastalığı varsa aşı ile onu iyileştirip ekilebilir hale getirmek, operasyon esnasında donör bölgede oluşan yarayı, hasarı izsiz ve çok daha kolay sürede iyileştirmek, donör bölgede yeniden saç folikülü, dolayısıyla yeniden saç telleri oluşumunu sağlamak, ekilen saçın başarısını ve kalitesini arttırmak için de kullanıyor” dedi.

Amerikan ordusu kopmuş organları onarmak için bu formülü kullanıyor

Türkiye’de kelliğe çare olacak yöntem, Amerikan ordusu tarafından ilk olarak askerlerin savaş yaralarını onarmak için kullanıldı. Kopan parmakların bu tedavi yöntemi ile yeniden oluştuğu gözlemlendi. Yine ciddi yanıklarda, ameliyat yaralarında da dokudaki hasar tazeyken bu formül etkin bir şekilde tedaviye yardımcı oluyor ve hastanın en az iz ile iyileşmesini sağlıyor.

Yara, yanık, organ tedavisinden sonra saç için kullanılmaya başlandı

Yara, yanık tedavilerinde, organ yenilenmesinde kullanılan formül, Dünya’da saç aşısı formunda kullanılmaya ise 8 yıl önce başlandı. Hatta Dr. Samual Lam gibi saç ekimi yapan dünyaca ünlü plastik cerrahın kitabının konusu bile oldu.

 

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here