Keymen İlaç Üretim Projesiyle Dünya Markası Olmayı Hedefliyor

Oldukça geniş bir ürün portföyüne sahip olan Keymen İlaç, gelecek dönemde yapacağı üretimlerle dünyaya ihracat yapmayı planlıyor. 

1973 yılından bu yana aşılar, serumlar, ilaçlar, ilaç ham maddeleri ve tıbbi cihazların ülkemize ithalatı, yurt içi satış ve dağıtımı konularında faaliyet gösteren Keymen İlaç, bazı aşıları Türkiye’de üreterek dünyaya ihraç eden bir kuruluş olmayı hedefliyor. Kendisine her zaman uzun vadeli hedefler belirleyen Keymen İlaç Genel Müdürü Dr. O. Mutlu Topal ile bir söyleşi gerçekleştirme fırsatı bulduk. Söyleşimizde, Keymen İlaç’ın projeleri ve çalışmalarına ilişkin bilgiler aldık.

Keymen İlaç’ı kısaca tanıyabilir miyiz?

Dr. O. Mutlu Topal: Keymen İlaç olarak, 1973 yılından bu yana aşılar, serumlar, ilaçlar, ilaç ham maddeleri ve tıbbi cihazların ülkemize ithalatı, yurt içi satışı ve dağıtımı gibi alanlarda çalışmalar yapıyoruz. Kurulduğumuz günden beri T.C. Sağlık Bakanlığı’nın aşılar ve serumlar için tedarikçilerinden biri olarak, ülkemizde oluşturduğumuz satış ve pazarlama ekibimiz aracılığı ile 2007 yılından günümüze kendi adımıza ruhsatlı aşıların, ilaçların, gıda takviyesi ürünlerinin, tıbbi cihazların aktif olarak satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyoruz. Öte yandan geçen yıl itibarıyla 4 ürünümüzün Azerbaycan’a ihracatını yapmaya başladık. İhracat çalışmalarımızı bu yıl içinde de artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.

Keymen İlaç olarak, misyon, vizyon, ilke ve değerlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Dr. O. Mutlu Topal: Etik çalışmalarımız ve yenilikçi hizmetlerimiz ile 2015 yılı sonuna kadar Türk ilaç sektöründe ilk 40 kuruluş içerisinde yer almayı hedefliyoruz. Şu anda vizyonumuzu da bu hedef oluşturuyor.  Misyonumuz ise “Önce insan anlayışı” temelinde toplumumuz için sürekli çalışmak. Keymen İlaç ailesinin üyesi olan tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte misyon ve vizyonumuzu oluşturan ilke ve değerlere sahip çıkarak tüm enerjimizle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Firmanızı rakiplerinden ayıran temel özellikler nelerdir?

Dr. O. Mutlu Topal: Bizim temel özelliğimiz, dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok fazla firmanın yer almadığı “aşı” alanında çalışıyor olmamız. Türkiye’nin en köklü aşı tedarikçisi olarak, bu konuda 40 yılı aşkın bir deneyime sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Şu anda da doz açısından değerlendirildiğinde en büyük tedarikçi konumundayız. Öte yandan aile firması olmamız sayesinde karar alma ve uygulamada hızlı hareket edebiliyor, değişen pazar şartlarına oldukça çabuk şekilde uyum sağlayabiliyoruz. 

İhracat çalışmalarınızdan daha detaylı olarak bahseder misiniz?

Dr. O. Mutlu Topal: Serbest piyasaya ilk ürünlerimizi vermeye başladığımız 2007 yılından itibaren ihracat hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için araştırmalar yapmaya başladık. Üretimini ülkemizde gerçekleştirdiğimiz ürünler, hem ulusal hem de uluslararası kalite standartlarına uygun ve sertifikalı tesislerde üretiliyor. Bununla birlikte ilaçlar için ruhsatlandırma süreçleri ülkemizde olduğu gibi dış pazarlarda da uzun sürüyor. Keymen İlaç, ilk ihracatını KKTC’ye gerçekleştirdi. Ardından 2012 yılında Azerbaycan’da bazı ürünlerimizin ruhsatlandırma süreçleri tamamlandı. Böylece 2012 yılı içinde Azerbaycan’a da ilk ilaç ihracatımızı yapmış olduk. Türkiye’de eşdeğer olan bir ilacımızın, Azerbaycan’a evvelce girmemiş bir molekül olduğu için orijinal ürün olarak kabul edilmesi bizi oldukça sevindirdi. İhracat çabalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Şu anda Portekiz, Almanya, Hırvatistan ve Kırgızistan’daki firmalar ile çeşitli ürünlerimizin ruhsatlandırılması için lisans anlaşmalarımız var ve süreçlerimiz devam ediyor. Ürünlerimiz için yeni pazarlar bulma konusunda aktif olarak çalışıyoruz ve umuyorum güzel sonuçlar alacağız.

Portföyünüzde hangi ürünler bulunuyor?

Dr. O. Mutlu Topal: Oldukça geniş bir ürün portföyüne sahibiz. Sistemik anti-infektifler, kas-iskelet sistemi ürünleri, vitamin preparatları ve santral sinir sistemi ürünleri gibi önemli terapötik alanlarda ürünlerimiz bulunuyor. Dermatoloji, pediatri, jinekoloji, diş sağlığı, FTR ve ortopedi branşlarına yönelik olarak da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Satış ve pazarlama ekibimiz aracılığı ile kendi adımıza ruhsatlı aşıların, ilaçların, aralarında gıda takviyelerinin ve tıbbi cihazların da bulunduğu ürünlerin satış ve pazarlamasını sürdürüyoruz. Şu an aktif olarak 16 ürünün satış ve pazarlamasını yapmaktayız. Reçetesiz ilaç pazarında da NYDA Sprey Bit İlacı, Keydrops, Octamar Balık Yağı ve Vitamin Şurubu’yla yer alıyoruz.

Keymen İlaç’ın sosyal sorumluluk projeleri var mı? Var ise örnekler verir misiniz?

Dr. O. Mutlu Topal: Sürdürülebilir kalkınma için sosyal sorumluluk projelerinin çok değerli ve önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Keymen İlaç olarak;  hem ulusal hem de uluslararası düzeyde pek çok toplumsal projeye destek oluyoruz. Bu projelerin yanında uzmanlık alanlarımız dahilinde toplum sağlığına destek olmak amacıyla ayni bağış, ilaç bağışları ve sponsorluk faaliyetleri de gerçekleştiriyoruz. Örneğin 2011’de meydana gelen deprem sonrası Erciş ve Van’a, bu yıl Yeryüzü Doktorları Derneği’nin yürüttüğü sağlık çalışmaları aracılığıyla Suriye’ye ve yakın zamanda Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na kendi ürün gamımızdaki ilaçlarla destek sağladık.

Bazı projeleri de çalışma arkadaşlarımızdan gelen önerileri değerlendirerek zaman zaman kendi bünyemizde oluşturduğumuz proje takımlarımızla gerçekleştiriyoruz. Böylece firmamız bünyesindeki çalışma arkadaşlarımızın sosyal sorumluluk bilincini artırmayı desteklediğimizi söyleyebilirim. En son, Ankara Gölbaşı’ndaki ilköğretim 4 ve 5. sınıf öğrencileri için bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Projede öğrencilerin sağlık kavramıyla ilgili farkındalıklarını yükseltmek amacıyla resim yarışması düzenledik ve dereceye giren öğrencilere, onların eğitimine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak hediyeler verdik.

Öte yandan Keymen İlaç olarak çevre, iş gücü ve çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımızın da bilincindeyiz. Türk ilaç sanayinin önde gelen 32 ilaç firması ile beraber Mayıs 2010’da Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladık. Bu alanlarda evrensel standartları benimsemiş ve uygulamaya koymuş bir firmayız.

Keymen İlaç’ın geleceğe yönelik hedeflerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Dr. O. Mutlu Topal: Biz, yalnızca bugünü değil yarını da planlayan ve kendine uzun vadeli hedefler belirleyen bir firmayız. Bu sayede söyleyebilirim ki uzun vadede hedefimiz, bazı aşıları Türkiye’de üreterek dünyaya ihraç eden bir kuruluş olmak. 2013 yılı içinde bu hedefimize yaklaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ürün portföyümüzü genişletmek, yeni yatırımlar gerçekleştirmek ve çalışan sayımızı artırmak gibi faaliyetlerimize bu yıl da devam edeceğiz. Ayrıca bir süredir üretim için de yatırımlar yapma hazırlığındayız. Bu çalışmalarımızı daha kısa sürede hayata geçirebilmek amacıyla yaptığımız girişimlerin sonuçlarını da yakında alacağımızı düşünüyorum.
Keymen İlaç Genel Müdürü Dr. O. Mutlu Topal.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here