Kızılay, Yeryüzü Doktorları ile afet bölgelerinde sağlık hizmeti için işbirliği yapacak


Türk Kızılayı ve Yeryüzü Doktorları Somalili iç mültecilere sağlık hizmeti sunmak ve sağlık alanında global hizmet vermek amacıyla işbirliği anlaşması imzaladı.

Dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılayı, benzer bir amaç doğrultusunda insanlara sağlık hizmeti veren Yeryüzü Doktorları ile ortak projede buluştu. Bu kapsamda Türk Kızılayı ve Yeryüzü Doktorları sahada ortak çalışma yapacaklar.

Dünyanın birçok ülke ve bölgesine insani yardım götüren Türk Kızılayı ve uluslararası yardım kuruluşu Yeryüzü Doktorları, Somali’nin Başkenti Mogadişu’da Yeryüzü Doktorları tarafından işletilen Şifa Hastanesi’nde Somalili iç mültecilere sağlık hizmeti sunmak ve sağlık alanında global hizmet vermek amacıyla işbirliğine gitti. Protokol, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sefa Saygılı ve Yeryüzü Doktorları Genel Sekreteri Prof. Dr. Ethem Güneren tarafından imzalandı.

Geçtiğimiz aylarda Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından açılan 62 yataklı Mogadişu Şifa Hastanesi Somali’de bulunan en modern hastane konumunda.

Yeryüzü Doktorları tarafından işletilen Şifa Hastanesi’nde 73 personel hizmet veriyor. Günlük 500 poliklinik, 20 doğum ve 10 ameliyat gerçekleştirme kapasitesine sahip hastanede bir yıl içerisinde 300.000 hastaya hizmet verilmesi hedefleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here