Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesine Ödül


Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi doktorlarından Doç. Dr. Özgür Öktem polikistik over sendromuyla ilgili klinik çalışmaları nedeniyle Amerikan Üreme Sağlığı Cemiyeti (American Society for Reproductive Medicine) tarafından Boston da yapılan 69. Yıllık toplantısında (Corporate Member Council Award) ödülüne layık görüldü.

Amerikan Üreme Sağlığı Cemiyetinin (American Society for Reproductive Medicine) tarafından düzenlenen ve bu sene Boston da yapılan yıllık 69.cu toplantısında, (Corporate Member Council Award)” ödülleri sahiplerini buldu. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi doktorlarından Doç. Dr. Özgür Öktem polikistik over sendromuyla ilgili klinik çalışmaları sebebiyle, American Society for Reproductive Medicine tarafından Corporate Member Council ödülüne almaya hak kazandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Özgür Öktem, polikistik over sendromunun kadınlarda oldukça sık görülen yüzde 4-7 bir hormonal ve metabolik hastalık olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Özgür Öktem; hastalığın erkeklik hormonu olarak bilinen androjenlerin kanda artışına bağlı olarak her ay yumurtlamanın gerçekleşememesi ve adet gecikmeleri, kısırlık, kilo artışı, vücuda kıllanma, şeker, hipertansiyon ve koroner kalp hastalığı riskinde artışla devam eden bir sendrom olduğunu belirtti.

Dr. Öktem, bu hastalığa sebep olarak yumurtalık dokusunda mı bozukluk var yoksa sistemik olarak kanda taşınan bazı faktörler sebebiyle mi yumurtalık fonksiyonlarının bozulduğu konusunun bilinmediğini vurguladı.

Dr.Öktem çalışmasında, sağlıklı yumurtalık dokusu örnekleri laboratuar şartlarında polikistik over sendromlu hastalarından elde edilen serum örnekleriyle kültüre edildiklerinde sağlıklı yumurtalık dokusunun bir süre sonunda polikistik bir yumurtalık dokusu gibi davranmaya başladığını belirtti.  Dr. Öktem, aynen polikistik over sendromlu hastaların yumurtalık dokusundakine benzer şekilde androjen hormonlarının yapımında artış izlendiğini ve folikül olarak bilinen içinde yumurta hücresini taşıyan içi sıvı dolu keseciklerinde daha fazla süre hayatta kalarak sayılarını koruduklarını gözlemlediklerini ifade etti. Dr. Öktem, bu bulguların polikistik over sendromlu hastaların kanında bulunan bazı faktörlerin yumurtalık fonksiyonunu bozduğuna dair kanıt oluşturduğunu aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here