Köprü Trafiğine Dayanma Formülü!

Psiko-eğitim uzmanı Doç. Dr. Yeşim Yasak, İstanbullu sürücü ve yolcular için köprü çilesine dayanmanın formülünü açıkladı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) psiko-eğitim uzmanı Doç. Dr. Yeşim Yasak, yaptığı açıklamada, İstanbul’da son günlerde yaşanan trafik sıkıntısına işaret ederek, trafikte geçirilen uzun saatlerin hem yorgunluk hem de stres oluşturduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Yasak, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün onarıma girmesiyle birlikte uzun saatler trafiktezaman geçirmenin hem sürücüleri hem de yolcuları fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkilediğini ifade ederek, ”Durumu gerçekçi olarak kabul etmek gerekiyor. Alternatif bir yol yok, mecburen busıkıntının çekilmesi gerekiyor. Sıkıntının yaşandığı o süre boyunca daha çok zihinsel bir takımyöntemler ve nefes kontrolleri öneriyorum. Nefes egzersizleri çok yardımcı olabilir” dedi.

Yasak, ”Nefese odaklanarak, mümkün olduğunca az düşünerek ve kontrollü nefes alarak dolaşımsistemi rahatlatılır. İnsanlar böylece biraz daha sabırlı olarak, çabuk sinirlenmeyi kontrol altına alabilirler. Zihinsel olarak kişiler kendilerini öfkelendirici düşüncelerden kurtarıp, kendilerini sakinleştirmeye çalışmalı” diye konuştu.

Doç. Dr. Yeşim Yasak, yola çıkarken kişilerin yanına kuru kayısı gibi ufak atıştırmalıklar ve mutlaka su almaları gerektiğini de ifade ederek, bazen vücutta su azaldığı için de tahammülün azalabildiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here