Kübalı yatırımcılar Kayseri’ye ilaç fabrikası kuruyor

0
5728

Küresel devlerin yakından izlediği Kübalı yatırımcılar, yönünü Türkiye’ye çevirdi.

1409042649_sanayi

Hasbiotech İlaç’la Kayseri’de ortak fabrika kuracak olan Kübalılar, ilk etapta Hepatit C aşısı üretecek

Küba ile ABD arasında yaşanan siyasi gerilim sına ererken, uluslararası şirketlerin yeni gözdesi Havana oldu. Birçok küresel devin arayışa girdiği Küba’da Türk şirketleri de boş durmuyor. Türk Hava Yolları yeni bir destinasyon hazırlığına girerken, Türk ilaç firmaları da bağlantılar kurmaya başladılar. Bu konuda ilk adımı ise İstanbul merkezli Hasbiotech İlaç attı.

İlk ürün Hepatit C aşısı

Kübalılarla ortaklık kararı alan Hasbiotech’in Genel Müdürü Seyfullah Dağıstanlı, “Kayseri’de bir ilaç fabrikası kurmak için çalışma başlattık” dedi. Erciyes Teknopark’ta kurulacak şirketin temeli de 2016’nın ilk aylarında atılacak. Tesiste Hepatit C aşısı üretmeyi planladıklarını anlatan Dağıstanlı, “İlk olarak 30 milyon liralık bir tesis kurulacak” diye konuştu. Dağıstanlı, “Türkiye’de ilk kez molekülünü kendimiz yaparak, orijinal ilaç üreteceğiz. Amacımız Kayseri’yi bu alanda bir biyoteknoloji merkezi haline getirmek” dedi.

Teknoloji Küba’dan

Yakın dönemde Hepatit C hastalığının tedavisine yönelik ilaç geliştirildiğini aktaran Seyfullah Dağıstanlı, “Bu ilaçla 3 aylık tedavinin maliyeti 100 bin lira civarında. Biz ise Kayseri’de üreteceğimiz Hepatit C aşısını 100 dolar seviyesinden satmayı planlıyoruz. Bu ilacı aşı olarak dünyada geliştiren bir üretici henüz yok. Gereken teknoloji Küba’dan sağlanacak” diye konuştu.

%15 CHE indirimi

Küba’nın ilaç ve sağlık alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu anlatan Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, “53 biyoteknoloji enstitüsüyle bu alanda ilk beşteyiz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here