Kürtaj Tartışması Doğum Kontrol Yöntemlerine Olan İlgiyi Artırdı

Türk Aile Planlama Derneği’nin Sitesi “dogumkontrolhapim.com”’da sorulan doğum kontrol haplarına yönelik sorular 10 kat artış gösterdi. 

Geçtiğimiz  günlerde GFK tarafından  2011 yılının sonunda gerçekleştirilen Kadın Sağlığı Araştırmasını yayınlayan ve Türkiye’de 3 kadından yalnızca 1 tanesinin modern, güvenilir ve geri dönüşlü doğum kontrol yöntemleri kullandıklarına dikkat çeken Türk Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, toplumun gündemdeki tartışmalarla doğum kontrol yöntemleri konusuna ilgisinin arttığını belirtti. Türk Aile Planlama Derneği tarafından yapılan açıklamada; Türk Aile Planlaması Derneği’nin www.dogumkontrolhapim.com sitesinin son iki haftadaki tıklanma oranı artarken, doğum kontrol haplarına yönelik gelen soruların oranı yaklaşık 10 kat yükseldi.

Dogumkontrolhapim.com sitesinde doğum kontrol haplarına yönelik en çok merak edilen sorular  Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu tarafından videolar ile cevaplanıyor.

Doğum kontrol haplarına yönelik sorular arasında en çok merak edilenler arasında doğum kontrol haplarının ek faydaları, kimler tarafından kullanılabileceği, cilde ve saçlara etkisi, cinselliği nasıl etkilediği, nasıl kullanılacağı yer alıyor. Uzman hekimlere sorulan sorular ise yine hekimler tarafından 24 saat içinde cevaplanıyor.

15-49 yaş grubundaki kadınlar arasında Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin; % 22 ile bakırlı spiral ve % 16 ile kondom olduğunun belirtildiği Kadın Sağlığı Araştırmasında;  Modern ve güvenilir bir yöntem olan doğum kontrol haplarının Türkiye’de kullanımının sadece %8 oranında olduğu da belirtiliyor. Bu oranın İran, Mısır gibi ülkelerin bile gerisinde olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu Türkiye’de halen doğum kontrol yöntemleri konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğunun altını çiziyor.

Doğum Kontrol Yöntemleri Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrol hapları yalnızca gebelikten korunma amaçlı kullanılır!  YANLIŞ

Doğum kontrol hapı kullanmak için mutlaka aktif cinsel hayatının olması gerekmez. Bazı yeni nesil doğum kontrol hapları, gebeliği önlemekle birlikte ek faydalar da sağladığından, cinsel yaşamı olmayan genç kızlar için de tercih edilebilir. Özellikle sivilce-akne  ve aşırı yağlanma sorununun giderilmesinde ve adet öncesi sendromun (PMS) hafifletilmesinde tedavi amaçlı kullanılabilirler. Anti-androjenik etkili doğum kontrol hapları, tüylenme sorununa karşı da etkilidir.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Artışına Sebep Olur!  YANLIŞ

Yeni nesil doğum kontrol hapları, vücutta su tutulmasına sebep olmadığı için herhangi bir kilo artışı da yapmamaktadır. Hatta vücuttaki şişkinliğin atılmasına yardımcı bile olabilmektedir

Doğum Kontrol Hapları Kan Kaybına Neden Olur! YANLIŞ

Doğum kontrol hapları daha az kan kaybına neden olur. Adet döneminin daha hafif geçmesini sağlayarak kansızlığı önler.

Doğum kontrol hapları kansere neden olur! YANLIŞ

Aksine doğum kontrol hapları; basit yumurtalık kistlerini azaltır, dış gebelik riskini önler, iyi huylu meme hastalığı riskini ve kemik erimesini azaltır. Yumurtalık kanseri rölatif riski %46 azaltır. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra dahi yumurtalık kanserine karşı koruyuculuğu 15 yıl daha sürmektedir.

Doğum kontrol hapları miyom riskini artırır! YANLIŞ

Doğum kontrol hapları 10 yıl kullanımda myom riskini %30 azaltıyor.

Doğum Kontrol Hapı kullanırken gebe kalma olasılığı yüksektir! YANLIŞ

Doğum kontrol hapı kullanılırken gebe kalma olasılığı düşüktür. Önemli olan ilaçların unutulmadan, atlanmadan düzgün alınması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here