Lejyoner Olmayın!

Bunaltan sıcaklarda serinleme seçeneklerinden biri olan klimalar, yanlış kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bunların başında lejyoner hastalığı geliyor.

İlk kez 1976 yılında Pensilvanya lejyonerlerinin yaptığı bir toplantıda bulunan kişilerde görülen hastalığın, toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığı tespit edilmişti.

Adını da oradan alan hastalığa bir bakterinin sebep olduğunu ve hastalığın insandan insana bulaşmadığını aktaran İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Ayşe Çakmakçı, şunları söyledi: “Klimalı büyük otel, işyeri, havalandırma işlerinde çalışan kişiler ve sağlık personeli riskli gruplardır. Bakteriyi alan kişinin vücut direnci hastalığın oluşmasında önem taşır. Şeker hastaları, alkolikler, kemoterapi alanlar kronik böbrek ve akciğer hastalığı olanlar, ileri yaş ve çocuklarda oluşumu daha yüksek orandadır. En kolaylaştırıcı faktör sigaradır. Bu hastalarda kas ve eklem ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, huzursuzluk, ateş ön plandadır. Kuru öksürük, kusma, ishal konsantrasyon bozukluğu ve daha ileride hayati önem taşıyan sonuçlar doğurabilir. Tedavisinde uygun antibiyotik ve destek tedavisi yapılır.”

ALERJİK RİNİT VE ASTIMA YOL AÇIYOR 
Çakmakçı, iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilen küf mantarlarının da alerjik rinit ve astıma yol açabileceğini belirterek, “Sinüzit, kulak iltihabı, yüz felci klimaların doğru kullanılmaması iyi temizlenmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilecek hastalıkladır. Bel fıtığı, romatizma, kas ağrıları olanlarda klima rüzgarının etkisiyle şikayetlerinde artma, kas spazmlarının şiddet ve sıklığında ağırlaşmalar görülür. İç ve diş ortam arasındaki sıcaklık farkının 6 dereceyi geçmesi, özellikle kalp, akciğer ve şeker hastalarını olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here