Maltepe Üniversitesi’nde “Aktif ve Akıllı Yaşalma Merkezi” kuruluyor


T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen Aktif ve Akıllı Yaşalma Merkezi projesinde ilk defa “Yaşlılıkta Zihinsel Düzeyin Korunması” amaçlı sosyal iş modeli kurulması hedefleniyor.

Projenin ilk toplantısı Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde Marma Kongre merkezinde uzman davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi

Türkiye’de 60 yaş üzeri nüfus 7.500.000 kişi

Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Belma Akşit konuşmasında Türkiye’de son 20 yıl içinde insan ömrünün 10 yıl uzadığını, 60 yaş üzeri nüfusun 7.500.000 kişi civarında olduğunu ve yaşlılıkla ilgili hizmetler konusunda bir sektör oluşması gerektiğine dikkat çekti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin TUİK verilerine göre Türkiye’nin 2023’de Japonya’nın ardından dünyada ikinci en hızlı yaşlanan toplum olacağını belirtti.

Erken Yaşlanma Sosyoekonomik Düzeyi Düşük Kesimlerde Daha Fazla

Prof. Dr. Nursel Telman, aklı başında yaşlanmanın önemine dikkat çekerek, merkezde sosyoekonomik düzeyi düşük, erken yaşlanma ve zihinsel yıpranma konusunda risk grubu oluşturan toplumsal ve sosyal katmanların, çalışma yaşamı içinde mesleki nedenlerle zihinsel erozyona uğrayan kesimlerin hizmet almasını kolaylaştıracak ve yaygınlaştıracak bir sistem kurulması gerekliliğinin altını çizdi.

İnsan Kaynakları Sektörü İle Birlikte Yaşlılıkla Mücadele

Proje Koordinatörü Sevim Çavdarlı, Aktif ve Akıllı Yaşalma Merkezi’nin sektörle birlikte çalışacağını, kişilerin aktif olarak iş yaşamındayken, yaşlanma sürecine henüz girmeden önce zihinsel düzeylerinin korunması için çalışmalara başlanması gerektiğini belirtti. Bu açıdan örnek oluşturacak çalışmalar yapmak istediklerini aktaran Çavdarlı böylece yaşlılıkla mücadelede Türkiye için üzerinde uzlaşılmış stratejilerin ve politikaların üretilmesine örnek uygulamalar ve araştırmalarla katkı sağlayacaklarını açıkladı. Aktif ve Akıllı Yaşalma Merkezinin sektöre danışmanlık vermek üzere araştırma ve bilgi üretimi faaliyetleriyle eğitim çalışmaları yapması planlanıyor. Merkezin yapılanma sürecinde çok disiplinli, farklı uzmanlık alanlarını birleştiren bir çalışma grubu, danışma kurulu ve bilim kurulu oluşturulacak. T.C İstanbul Kalkınma Ajansı “Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı tarafından desteklenen proje 1 yıl sürecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here