Medikal Malzemeler de Artık Eczanede Satılacak

Sağlık dernekleri, Eczacılık Günü’nü anlamlı bir buluşmayla kutladı. ‘Eczacılar El Ele’ gecesinde konuşan Şifa Sağlık Derneği Başkanı Hamide Öztürk, yakında çıkması beklenen Eczaneler Yasası ile ilgili müjde verdi: “Bitkisel ilaçlardan sonra medikal malzemeler de eczanelerde satılacak.”
Şifa Sağlık Derneği (ŞİFADER), Eczacılar ve Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği (DEVADER) bu sene ortaklaşa bir ilki gerçekleştirdi. ‘Eczacılar El Ele’ adıyla düzenlenen programda farklı bölgelerden 600 eczane çalışanını bir araya getirdi. 14 Mayıs Eczacılık Günü münasebetiyle yapılan etkinliğe katılan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas, “Eczacılık Günü’ne yetiştirmek üzere yapılan yasal düzenleme oybirliğiyle komisyondan geçti. Ama maalesef Meclis’in gündeminde olmadığı için yetiştirilemedi. Bu ay içinde sonuçlanacağını düşünüyorum.” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde önceki gece gerçekleştirilen programda konuşan Şifa Sağlık Derneği Başkanı Hamide Öztürk, eczacıların son yıllarda sıkıntılar yaşadığını ancak yeniden düzenlenen 6197 sayılı Eczaneler Yasası’nın kendilerine umut olduğunu söyledi. Yasayla geleneksel tıbbi ürünlerin satışının eczacılar tarafından yapılacağını belirten Öztürk şu bilgileri verdi: “Bitkisel ürünler Türkiye ve dünyada çok büyük bir pazara sahip ve şu an bu yasa ile eczacılara fırsat tanınacak. Biz de yeni yasa ile neler kaybettiğimizi değil, neler kazandığımıza bakacağız. Bununla ilgili kendimizi geliştirirsek gelecek adına büyük bir imkâna sahip olacağız.” Öztürk, konuşmasında bir de müjde verdi. Medikal malzemelerin satışının da eczacılara verileceğini ifade etti.

Eczacılar ve Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aytan da buluşmanın, eczacıların sıkıntılarının masaya yatırılması açısından önemine değindi. “Mesleki örgütler olarak her zaman bir araya gelmemizde fayda vardır.” diyen Aytan, “Çünkü mesleğin sıkıntılarını mercek altına alır, konuşur ve irdelersek bakanlıklar ve SGK’ya da daha rahat hitap ederiz.” ifadelerini kullandı. Yeni Eczaneler Yasası’nın bazı maddelerinde köklü değişiklikler söz konusu olduğunu hatırlatan Aytan, ilçelerde her 3 bin 500 kişi için tek eczane açılma hakkının verilecek olmasını örnek olarak verdi.

(Zaman)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here