Medipol Üniversitesi Hastanesi çocuk kalp ameliyatlarında bir ilki gerçekleştirdi


Türkiye’de ilk defa Medipol Üniversitesi Hastaneler Kompleksi’nde çocuk kalp ameliyatları, açık kalp ameliyatına gerek kalmadan, kalp durdurulmadan gerçekleştiriliyor.

Kalp cerrahisinde teknoloji ilerledikçe ameliyat izleri giderek küçülüyor. Türkiye’de ilk defa Medipol Üniversitesi Hastaneler Kompleksi’nde uygulanan bir yöntem ile çocuk kalp ameliyatları, açık kalp ameliyatına gerek kalmadan, sadece 4 cm’lik küçük bir kesi yardımıyla, kalp durdurulmadan gerçekleştiriliyor. Böylece, hasta, ameliyat sonrası dönemi daha rahat ve konforlu geçirebiliyor, daha kısa sürede sosyal yaşamına dönebiliyor.

Medipol Üniversitesi Hastaneler Kompleksi’nde gerçekleştirilen çocuk kalp ameliyatlarında, özellikle, çocuklarda minimal ölçülerde çalışmanın zorlukları değerlendirildiğinde, alanında bilgi ve deneyim sahibi uzmanların varlığı büyük önem kazanıyor.

Sağlıkta bir ilk: Çocuk kalp ameliyatlarında kesi boyutları 12 cm’den 4 cm’e indi.

Medipol Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Türkoğlu, kesi boyutlarında yaşanan bu olumlu gelişmenin, hastaların yaş ilerledikçe büyüyen ve belirginleşen kesi izlerini yok etmek için tekrar ameliyat masasına yatmasını engellemek adına çok önemli olduğunu belirtti. Depresyona varan problemlerin ileri yaşlarda yaşanmaması için mini kesi yöntemlerinin yaygınlaşmasının önemini vurgulayan Türkoğlu, septal defekt (kısaca kalp deliği) ve olgularında kesi boyutlarının 12 cm’den 4 cm’ye kadar indiğini ve göğüs kafesinin de tam değil, kısmen açıldığını ifade etti.

AMELİYATTA KALP DURDURULMUYOR VE GÖĞÜS KAFESİ AÇILMIYOR

Laparoskopiden farklı olarak bu ameliyat yönteminin en büyük özelliğinin küçük cerrahi aletlerle ve minimal invaziv cerrahiyle içeriyi görerek hareket edilmesi olduğunu dile getiren Medipol Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Türkoğlu, konu ile ilgili şunları söyledi: “Yaş ilerledikçe daha da belirginleşen ve büyüyen kesi izleri pek çok hastanın bu izleri yok etmek için ileri yaşlarda ameliyat masasına tekrar yatmasını gerektirebiliyor. Bu sebeple, özellikle çocuk kalp ameliyatlarında ameliyat kesesinin küçük olması büyük önem taşıyor. Böylece ameliyat izi ileride bir sorun teşkil etmiyor.”

Prof. Dr. Halil Türkoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde klasik tedavi yöntemleri uygulanmaya devam ediyor. Bu tedavi yöntemleri bazen göğüs kafesinde yapışıklıklara, kanama ihtimaline ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara sebep olabiliyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi olarak 4 cm’lik kesiğin bile küçültülmesi alanında çalışmalarımız hızla devam ediyor.’’

Prof. Dr. Halil Türkoğlu mini kesiye ilave olarak, Türkiye’de ilk defa Eylül ayı içerisinde ameliyat ettikleri 4,5 yaşında bir erkek çocuğu vakasını örnek göstererek, ameliyatı kalp durdurulmadan yaptıklarını ve çocuğu sağlığına kavuşmuş bir biçimde taburcu ettiklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here