Mersin Üniversitesi Hastanesi Eylül’de Bitiyor

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, toplam maliyeti 200 milyon lira civarında olacak üniversite hastanesinin inşaatında artık sona yaklaştıklarını ve Eylül ayında anahtar teslimi yapılacağını belirterek, “Mevcut hastanemizdeki iç donanımları hemen buraya taşıyarak hizmet vermeye başlayacağız” dedi. MEÜ Rektörü Prof. Dr. Aydın, kaynak yetersizliği nedeniyle yıllardır bitirilemeyen, Çiftlikköy Yerleşkesi içinde yapımı devam eden üniversite hastanesinin son durumunu İHA’ya anlattı. İnşaatta artık sona yaklaştıklarını ifade eden Aydın, bu yılın ikinci yarısında tamamen bina olarak teslim alacaklarını bildirdi. İnşaatın yaz aylarında bitmiş olacağını kaydeden Aydın, “Biz Haziran’da olsun diye çok çaba gösteriyoruz. Aslında Eylül teslim tarihi. Yani her halükarda Eylül ayında bize anahtar teslimi olarak verecekler ama biz 1-2 ay önceye almaya ve iç donanımlarını da bu arada getirip ona göre götürmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Hastanenin iç donanımı için bir miktar parasal desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen Aydın, bu desteği sağlamak için bir takım girişimlerde bulunduklarını dile getirdi. Özellikle Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun bu konuda kendilerine hem gönülden çok büyük destek olduğunu hem de bütün çabasını gösterdiğini vurgulayan Aydın, “Hastanenin ideal ölçülerde iç donanımı için toplamda 60 milyon liraya yakın bir bütçeye ihtiyacımız var ama ilk planda 10-15 milyon lira civarında bir para aktarırsak o bize büyük bir kaynak getirecek. Kalkınma Bakanlığı tarafından iç donanımları için 2014-2015 yılları için kaynak planlaması yapıldı ama bu 2 yıllık bir dönem. İç donanımları, özellikle yataklı bölümleri için Mersin’in sivil toplum kuruluşlarının desteğinin sözünü aldık. Bu konuda Mahmut Arslan son derece çaba gösteriyor. Ama biz öyle veya böyle binayı teslim aldığımız zaman eski hastanemizdeki donanımları oraya getireceğiz ve hizmetimizi orada götürmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı. Hastanenin Haziran ayında teslim edilmesini Mersin’de Haziran ayında yapılacak 2013 Akdeniz Oyunları için özellikle istediklerinin altını çizen Rektör Aydın, şunları söyledi: “Haziran’ı istememizdeki amaç öncelikle Akdeniz Oyunları sırasında gelen ekiplere üst düzeyde sağlık hizmeti verebilmekti. Bu eğer olabilseydi biz Akdeniz Oyunları’na tam bir sağlık desteği sağlayabilecek ölçülerde o hastaneyi faaliyete geçirecektik ama olmadı maalesef. Kaynak aktarılamadı ondan kaynaklandı, yoksa biz oraya her halükarda bir şeyler yapacaktık. Ama hedefimiz, yaz aylarında bize hastane teslim edildiği zaman en geç Eylül ayında mevcut hastanemizdeki donanımları buraya getireceğiz, 2014-2015’te de peyderpey yenileyeceğiz.”

Mersin Üniversitesi Hastanesi Eylül’de Bitiyor

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Aydın, “ Mersin Üniversitesi Hastanesi inşaatının sonuna yaklaştık. Eylül yında anahtar teslimi yapılacak” dedi.

“Hastane 200 Milyon Liraya Mal Olacak”
Şu ana kadarki maliyetin tamamının 200 milyon lira civarında olacağı bilgisini de veren Prof. Dr. Aydın, “Ama 110 bin metrekare, 450 yatak, 100’ün üzerinde yoğun bakım ünitesi, 20 ameliyathanesi olan, üst düzey tetkiklerin yapılabildiği laboratuvar ve A plus seviyede hizmet verebilecek bir hastane olacak. Bu ölçütlere baktığımızda çok pahalı da değil. Şehir hastaneleri için telaffuz edilen rakamlar da çok büyük. Yani sağlık hizmeti çok büyük para isteyen bir hizmet. Getirisi yok, götürüsü çok” şeklinde konuştu.
Hastanenin Mersin’e kazandırılmasıyla sadece bu kente değil, tüm bölgeye hitap edeceğinin altını çizen Aydın, şöyle devam etti: “Biz zaten üst düzeyde hizmet götürebilecek bir ekibe sahibiz. Ama fiziki koşullarımız dünya standartlarının çok gerisinde. Zaten Mersin bu bakımdan çok geride. Bu hastane Mersin’e artı bir değer getirecek. Özellikle sağlık turizmi için önemli olacak. Hastanemiz 5 yıldızlı otel düzeyinde olacak ve hizmet de 5 yıldızlı olacak.”
Mevcut hastanenin boşaltılan binaları için de bazı düşünceleri olduğunu aktaran Aydın, sözlerini şöyle tamamladı: “Karaduvar Mahallesi’ndeki yüksekokulumuzu oraya taşıyacağız, Tüp Bebek Merkezi’ni orada oluşturacağız, gün (gündüz) polikliniğini orada oluşturacağız. Orada şehrin içinde insanların rahatlıkla ulaşabilecekleri bir poliklinik olsun diye düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here