Meyve Her Zaman Yararlı Olmayabilir!


Lezzetli bir meyve salatasının ya da içtiğiniz bir bardak meyve suyunun ardından kendinizi iyi hissetmiyor; karın ağrısı, şişkinlik ve ishal gibi şikâyetler yaşıyorsanız fruktoz intoleransından muzdarip olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme denince ilk akla gelenlerden olan meyveler, içerdikleri fruktoz yani meyve şekeri nedeniyle birçok kişinin hayatını kâbusa çevirebiliyor. Özellikle de sahip oldukları şikâyetlerin nedenini bilmiyorlarsa…

Beslenme Uzmanı Sven David Müller fruktoz intoleransının çok yaygın bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Sadece Almanya’da 25 milyon kişi fruktoz intolaransına sahip.

Her üç kişiden biri fruktoz tüketiminin ardından çeşitli fiziksel rahatsızlıklar  yaşıyor.

Ancak fruktoz yalnızca meyvelerde bulunmuyor. Evlerimizde tatlandırıcı olarak kullandığımız şekerin yarısı da fruktozdan meydana geliyor.

Bu nedenle hiç meyve tüketmeseniz bile tükettiğiniz şeker yüzünden mide ve bağırsak rahatsızlıklarıyaşıyor olabilirsiniz. Beslenme Uzmanı Sven David Müller, “sağlıklı gıda” olarak adlandırılan birçok gıda maddesinin içinde de tatlandırıcı olarak fruktoz bulunduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here