MR OKSİJEN VE KARDEŞLERİ

0
6618

Yurt dışında Mr Oksijen olarak tanınan Ata Özcan, ağabeyi Akın Özcan ve kız kardeşi Akçay Özcan ile Özel Röportajımız

Firmanızdan ve tarihinden kısaca bahseder misiniz?

Akın Özcan: Firmamız 1969 senesinde babamız rahmetli Çetin Özcan tarafından kurulmuştur. Labaratuar cihazları ithalatı yapıp Türkiye’de bunları pazarlıyormuş.Babam rahmetli olduktan sonra biz üç kardeş (1996) yılında işe devam etmeye başladık. 2003 yılında ise oksijen üretim sistemine ise kendimiz imal etmeye başladık. Türkiye’de çeşitli hastanelerde üç yüz elli (350) tane makinamız var.Türkiye’nin açık ara lideriyiz. Otuzdan fazla ülkeye ihracatımız var.

Destek olduğunuz ve destek aldığınız yerler oldu mu ?

Ata Özcan: Türk Hava Yolları her zaman en büyük destekçimiz olmuştur.

Akçay Özcan: Türkiye‘nin istediği bütün özelliklere sahip olan, oksijen üretim sistemlerinde tek firmayız.Referanslarımızın fazlalığının yanı sıra, teknik servisimizin 7/24 yurt içi ve yurt dışında aktif olması, diğer ayrıcalığımız.

Geçen sene, Afrika(Uganda) Devletiyle ihale kazandık. Bunun sonucunda orada yeni yatırımlar yapma fırsatı bulduk.

Peki neden Afrika ?

Akçay Özcan : Afrika’ya kimse cesaret edemiyordu. Bizim, bu tarz konularda cesaretli olmamız, Avrupanın orayı drekt olarak pas geçmesi Afrika’yı seçmemize sebep oldu.

Ata Özcan: Dünyanın en büyük projesini kazanan oksijen üretim makinaları TUBİTAK projesi ile başladı ve KOSGEP Projesi ile gelişti. Devletin vermiş olduğu bu teşvikler sayesinde, bugün dünyanın en büyük ‘Oksijen Üretim Tesisi’ Projesini kazandık. Bütün Uganda şuan da Türk Malı cihazlar kullanarak oksijenini üretiyor.

Daha cok hangi ülkelere ihracatınız var ?

Akın Özcan: Afrika ülkelerine daha çok hitap ediyoruz. Uganda’nın bütün şehirlerindeki bütün hastanelerin oksijen üretim sistemlerini biz aldık.

Başarınızı ve kalıcı olmanızı neye borçlusunuz?

Akın Özcan: Kaliteli mal yapıp Avrupa ve Amerika fiyatlarının altında olması, teknik servisimizin yurt dışında da çok ileri düzeyde olması.

Sizi diğer firmalardan ayıran nedir?

Akın Özcan: Güvenilir olmamız. Yurt dışı departmanımızın başarılı olması ve teknik servis alanındaki çalışmalarımızın güçlü olması.

Destek aldığınız kurum ve kuruluşlar nelerdir?

Akın Özcan: İKMİB destek alıyoruz bize çok büyük faydaları var.

Yeni yatırımlarınız nelerdir?

Akçay Özcan: Çok kısa bir süre içerisinde başka bir üretim dalına da geçeceğiz. Bununla ilgili gerekli hazırlıklarımızı ve çalışmalarımızı yaptık. Şuanda beklemedeyiz.

Medikal sektörün başlıca sorunları nelerdir?

Akçay Özcan : Devletin devlet hastanelerinde oksijen konusunda yatırım yapıp, oksijen jenaratörü alarak tasarrufa geçmesi.

#mroksijen, #ozcankardesler, #ataozcan, #akinozcan, #akcayozcan, #gulcincoskan, #güncel, #manşet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here