MÜSİAD Sağlık Sektörü’nün Geleceğini Trabzon’da Ele Aldı


Sağlık Sektörünün sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı Trabzon’da seçkin konukların katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof.Dr. Nihat Tosun, İl Sağlık Müdürlüğünün bundan sonra ilaç depolarını da kontrol edeceğini söyledi. Nihat Tosun ayrıca  yakın bir gelecekte genetiğe bağlı ilaçların da üretilebileceğini öngördü.

Sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı  toplantıya Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Nihat Tosun, MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı M.Salih Beşir, MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı M.Hanefi Mahitapoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Sağlık Sektörünün problemlerinin ele alındığı panelde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr, Nihat Tosun “Türkiye’de Özel Sağlık Sektörünün Geleceğine Bakış’ konulu bir sunum yaptı. Tosun konuşmasını “Sağlıkta Unutulmayacak Geçmiş (2002 ve öncesi) ve Unutulamayacak Yakın Geçmiş (2001-2011) olarak iki bölüme ayırdı,

Özel sektör ile kamu her zaman barışık olmadığını söyleyen Tosun özellikle 2002 öncesi sağlık sektöründe yaşanan sorun ve sıkıntılara ilişkin bilgi verdi, Tosun, “Bugün kamuya öncülük yapmaya çalışan bir devlet görevlileri olarak işyerlerini ziyaret edip onları teşvik etmeye çalışan bir ilişki içerisindeyiz, Sağlık finansmanı çoklu ve parçalı bir yapıdan, tek merkezli daha kolay regüle edilebilen, hizmetlerin aynı kalite ve standartta verebildiği bir yapıya kavuştu. 2002 öncesi hem hasta sağlık çalışanı mağdurdu. Acil hizmetlerde aksamalar koruyucu hizmetlerde yetersizlikler vardı, Tıbbi cihaz fakirliği de vardı.” dedi.

2002 sonrasını da, ‘ve güneş doğuyor’ şeklinde niteleyen Tosun, “Halkı, iktidarı, çalışanı ile bütünleşip kangren olan sorunun çözümüne yönelik bir anlaşma yapılıyor. Herkesten destek vererek sağlıkla ilgili ciddi bir çalışmaya gidiyoruz. Atalarımızdan bize kalan mirası hatırladık ve bunun uygulanmasına geçtik. Bugün ambulansların şehir içinde halka ulaşım oranı 10 dakikada yüzde 90’a ulaştı köylerde ise bu yarım saat. Yani köylerde hastaya yarım saatte ulaşıyoruz.2002’den bugüne sağlık harcamalarımız kamu harcamaları ile mukayese ettiğimizde kamu harcamalarının ortalamasından daha yüksek değil.” şeklinde konuştu.

Tosun konuşmasına şöyle devam etti:

“İl Sağlık Müdürleri İlaç Depolarını Kontrol Edecek”

-İlaç fiyatlarımız hala 2002’deki fiyatlara gelemedi onun gerisindeyiz. İlaç üreten sektörün özverisi var, Üreten ve ithal edenlerin yanında diğer satan paydaşların da  beklentileri kadar bir şey olmayabilir. Kamu tarafından az harcamaya çalışıyoruz, onlar çok almaya çalışıyor.  Bu ticaretin de demokrasinin de gereği olarak devam ediyor.

-İlaca erişim kolaylaştı. Artık ilaçların referans sistemini oluşturduk, Hangi gelişmiş ülkeler ilaçları nasıl alıp pazarlık ediyor onları oluşturduk, Bu bize, ilaca çok para vermemeyi getirdi. İlaç takip sistemi kurduk.  Gelecekte herkes hekime ulaşacak ancak bu imkanları kimse hovardaca kullanmayacak.

-Aile Hekimliği uygulamalarından memnuniyet oranları yüzde 80’lerde. Kamu hizmetleri açısından Türkiye’deki memnuniyet oranı en yüksek sağlıkta yüze 35’ten yüzde 74’e çıkmıştır. Gelecekle birlikte toplumda yapısının değişmesiyle önümüzde başka alanlar açılıyor. Obezite diyabet, şeker hastalığı karşımıza çıkıyor. Sigara içenler de razı değil ama yemek yiyenlerin hepsi razı. Onu anlatmak ve uyandırmak çok zor kiloluğu kabul ediyoruz ama obeziteyi kabul etmiyoruz. Çünkü kişinin kendisine çevresine kamuya bütçeye çok ciddi yükler getiriyor.

Sigara Kullanım Oranı % 27.2’ye Düştü

-Tütünle ilgili toplumda sigara içme oranı 15 yaşın üzerinde 2006’da yüzde 33.4’ten bugün 27.2’e düştü.
Gelecekte en önemli mücadelelerimiz obezite, şişmanlık gibi hastalıklarla olacak.

Kültürümüzün gereği yapmamız gereken bir işi daha yapmaya başladık: Evde sağlık hizmetleri. Bugün 100 binin üzerine çıktık ön hedeflerimizin 140 bin olacağını düşündük ama hızlı gidince bunun da üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Evde bakım hizmetlerini biz veriyoruz yarın muhtemelen bir sistem kurulacak ve özel sektöre de yaygınlaşacak.

En Modern Sağlık Komplekslerini Hazırlıyoruz

-Sistemsel iyileştirmeler yapıyoruz ve bunun karşılığını da görüyoruz. Finansmanı iki şekilde yaptık, Bir tanesi bakanlığımızın kendi yaptığı hastaneler. Bu konuda inşaat alanında kapasitesi en güçlü TOKİ tarafından yaptırmaya çalışıyoruz ama bizim en büyük ümidimiz kamu özel ortaklığı ve şehir hastaneleri. En üst düzeyde sağlık kompleksleri oluşturmaya çalışıyoruz. Ülke insanına yirmi yıl sonra da hizmet verebilecek israfa kaçmadan en modern şekilde hazırlıyoruz bu kompleksleri.Türkiye’de 29 Sağlık Hizmet Bölgesi Oluşturuldu

-Esas olan kaynaklarımız genişledikçe, planlamalarımız da biz de genişleyeceğiz, .Ülkemizin coğrafi yapısı,nüfus dağılımı, ulaşım kriterleri, ve mevcut sağlık envanterleri dikkate alınarak Türkiye’de 29 Sağlık Hizmeti Bölgesi oluşturuldu. Nerede aile hekimliği nerede anjiyo, nerede kalp ameliyatı, nerede yanık ameliyatı olacak, bütün bunları planladık izinlerimizi de buna göre veriyoruz. Bugün Marmara Bölgesinde sanayi yoğunlaştı. Kartal’da bir yanık ünitemiz var, kapasite arttığında o merkezleri artırabiliyoruz. Hastalıkların yaygınlaşmasına göre özel hastanelere de birimler verebiliyoruz.

Genetiğe Bağlı Özel İlaç Yapılacak

-Evde sağlık hizmetlerinin yoğunlaşacağı kronik hastalıklarda kişilerin evinde tatilinde tedavisinin verilme lüksünün yaşanacağı bir dönem olacak. Digital ve nano teknoloji ile tanısal işlemlerin tedavi işlemlerinin yapılacağı bir dönem olacak. Gemi hastaneleri planımız var, Bir şey değişmeyecek. Göz göze, yüz yüze gözlem ve elle dokunma olmadan yakından iletişim, (Paramedikal iletişim) Sektörün paydaşları STÖ’ler diğer sağlık kuruluşları bunlar hizmet veren sağlık kuruluşları tıbbi cihaz ve ilaç sektörü. İlaç sektörü bizim gibi ülkelerle beraber diğer zengin ülkeler de uyanmaya başlıyor. Genetiğe göre özel ilaç yapılma dönemine doğru gidiliyor. Bunlar önümüzdeki yirmi yıl içinde olabilecek gelişmeler olarak nitelendirilebilir.’

Türkiye’de Aktif Sağlık Hizmeti Veren 3.717 Kuruluş Var

-Türkiye’de 992 özel tıp ve dal  merkezi 485 poliklinik, 3 özel diş hastanesi 18 Ağız ve Diş sağlığı merkezi 758 ağız ve diş sağlığı polikliniği bulunuyor. 2765  özel kuruluş 952 Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastanesi mevcuttur. Toplam 3717 sağlık kuruluşu mevcut. Ülkemiz genelindeki muayenehane sayısı 3316’dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here