Neutec İlaç çalışanları Microsoft VDI ile ofislerini mobil cihazlarına sığdırdı

0
865


Neutec İlaç’ta kullanılmaya başlanan Microsoft VDI sanal masaüstü altyapısı çözümü, çalışanların mobil cihazları üzerinden şirket kaynaklarına güvenli ve kapsamlı erişimlerinin sağlanmasında büyük kolaylık sağlıyor.

1992 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan ve Türkiye’deki ilaç şirketleri arasında ilk 10’da yer alan Neutec İlaç’ın teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2010 yılında kurulan CPI Teknoloji, bilgi güvenliğini sağlamak için Microsoft ürünlerini tercih etti. Şirket güvenli mobil erişimin sağlanmasında Microsoft VDI, sanallaştırma ayağında Microsoft Hyper-V ve sistem yönetiminde Microsoft System Center ürünlerinden güç alıyor.

Böylesine büyük bir yapının en büyük ihtiyacının bilgi güvenliği olduğunu söyleyen Neutec İlaç’a bağlı CPI Teknoloji Genel Müdürü Murat Lama, “Türkiye genelindeki çok sayıda çalışanımızın mobil çalışma ihtiyacı içinde olmasından dolayı veri güvenliği ve esnek iletişim gibi konularda uygun bir çözüm arayışındaydık. Microsoft VDI teknolojisiyle bu sorunumuza çözüm bulabileceğimizi düşünerek projeye başladık ve uzman personelimiz sayesinde projeyi başarıyla tamamladık” dedi.

CPI Teknoloji’nin teknolojik altyapısında Microsoft ürün ailesinin ağırlıklı olarak kullanıldığına dikkat çeken CPI Teknoloji Sistem Tasarım Departman Müdürü Kerem Aşçı, “Sanallaştırma platformunda Hyper-V, sistem yönetim platformunda System Center ürün ailesini kullanıyorduk. VDI projesi mobil kullanıcılarımızın sisteme güvenli bir şekilde erişimini sağlama ihtiyacından doğdu. Bilgi güvenliğine verdiğimiz önemden dolayı bu konuda Microsoft VDI çözümünü tercih ettik” dedi.

BİLGİ KAYBINI ÖNLÜYOR, LİSANSLAMA MALİYETLERİNİ AZALTIYOR

Kerem Aşçı, Microsoft VDI sayesinde mobil cihazların çalınması veya arızalanması durumunda herhangi bir bilgi kaybı yaşanmamasının önüne geçildiğini söyledi. Microsoft VDI çözümünün şirket kaynaklarına tam erişimin sağlanması adına kullanıcılara büyük kolaylık sağladığına da değinen Aşçı, sertifika ve kimlik doğrulamasıyla çalışan sistemin hız konusunda ihtiyaçları karşılayan bir performans sunduğunu belirtti.

Aşçı, projede Microsoft’u tercih etmelerindeki en büyük nedenlerden birinin de lisans maliyetlerinin sanallaştırma teknolojisiyle minimuma indirilmesi olduğunu işaret etti. Aşçı, “Uzaktan erişimde kontrollü ve güvenilir bir sistem sunan bu projeyi Türkiye’de gerçekleştiren ilk şirket olma ayrıcalığı bizim için ayrıca gurur vericidir” dedi.

Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformları Pazarlama Müdürü Kadir Şener de şunları söyledi: “Çalışanlara sanallaştırılmış masaüstü altyapısı sunan Microsoft VDI çözümü, mobil çalışanların güvenli ve hızlı bir şekilde merkezdeki sistemlerle bağlantı kurmalarını sağlıyor. Böylece çalışanlar mekandan ve cihazdan bağımsız olarak ihtiyaç duydukları bilgiye kolayca erişebiliyorlar. Microsoft VDI ile sunduğumuz olanakların, özellikle mobil çalışma kültürünün giderek yaygınlaştığı günümüzde şirketlere verimlilik ve güvenlik adına büyük fırsat sağladığına inanıyoruz.”

NİTELİKLİ PERSONEL YETİŞTİRMEK İÇİN ÜNİVERSİTE KURACAKLAR

Neutec ilaç 1992 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle kuruldu. Şirketin Adapazarı’nda 40 bin dönüm üzerinde son teknolojiyle kurulmuş üretim tesisleri ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 10 bin metrekare alana kurulu Ar-Ge merkezi bulunuyor. Neutec İlaç, Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı ilaç şirketleri arasında 3 bin kişilik çalışanıyla ilk 10’da yer alıyor.

CPI Teknoloji, Neutec İlaç’ın sektörde büyümesine paralel olarak doğan teknolojik ihtiyaçları karşılayabilmek adına 2010 yılı Temmuz ayında faaliyete geçti. Şirket, bugün uzman ve deneyimli kadrosuyla ilaç sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin sistem, yazılım, internet ve güvenlik ihtiyaçları konusunda hizmetlerini sürdürüyor. Artan talepler ve sektörün yeni ihtiyaçları doğrultusunda bu yıl kadrosunu yüzde 40 oranında artıran CPI Teknoloji’nin aldığı yeni yatırım kararları doğrultusunda İstanbul’da büyük ekran OLED TV ve transparan ekran üretimine yönelik çalışmaları bulunuyor.

Şirketin aldığı kararlar arasında ihtiyaç duyulan nitelikli personeli yetiştirmek üzere bu yıl içerisinde bir üniversitenin kurulması da yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here