Novartis İsviçre’de Genç Bilim İnsanlarını Ağırladı


Novartis tarafından her yıl biyoteknoloji alanında başarılı yüksek lisans ve doktora öğrencileri için düzenlenen Uluslararası Biyoteknoloji Liderlik Kampı bu yıl Türkiye’nin de içinde bulunduğu 21 ülkeden 60 öğrencinin katılımıyla İsviçre’nin Basel kentinde gerçekleşti.

Novartis’in, her yıl biyoteknoloji alanında yetenek ve birikimini artırmayı hedefleyen başarılı yüksek lisans ve doktora öğrencileri için düzenlediği Uluslararası Biyoteknoloji Liderlik Kampı (BioCamp) başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 21 ülkenin önde gelen üniversitelerinden seçilen 60 öğrenci ile biyoteknoloji ve iş uzmanlarını bir araya getiren üç günlük seminer bu yıl 26-28 Ağustos tarihleri arasında İsviçre’nin Basel kentindeki Novartis genel merkezinde düzenlendi. BioCamp’e katılan öğrenciler yenilikçi bir sağlık ürünü geliştirme ve pazara sunma süreci konusunda deneyim elde ederek birçok önemli bilim insanıyla tanışma fırsatı yakaladı.

Novartis’in sağlık endüstrisinde yenilik üretme çabalarına odaklanılan BioCamp’te öğrenciler, Novartis yetkilileri ile fikir alışverişi yapma fırsatı buldu. Etkinlik, aralarında Friedrich Miescher Biyomedikal Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Susan Gasser ve Nobel Ödülü sahibi, Novartis AG Yönetim Kurulu üyesi Dr. Rolf M. Zinkernagel’in de yer aldığı, önde gelen bilim insanları ve yöneticilerin katılımıyla gerçekleşti.

BioCamp’e Türkiye’yi temsilen, Ortadoğu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji Bölümü doktora öğrencisi Zeynep Barçin ve Koç Üniversitesi Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Deniz Aydın katıldı. Etkinlik boyunca öğrenciler biyoteknoloji ve yaşam bilimleri sektörlerindeki yenilikler ve zorluklar, bir biyoteknoloji firmasının nasıl kurulacağı ve işletileceği gibi konularda deneyim elde etti. Öğrenciler ayrıca firmanın ilaç geliştirme yaklaşımına yön veren bilim adamları ve yöneticilerle görüşerek hastaların karşılanmayan tıbbi ihtiyaçlarına yanıt veren yeni ilaçlar hakkında detaylı bilgi edinirken, bilim ve yenilik üretme sürecini keşfetme fırsatı buldu.

BioCamp ile ilgili görüşlerini bildiren Novartis CEO’su Joseph Jimenez; “Nüfus yaşlandıkça ve kronik hastalıklar arttıkça sağlık hizmetlerine olan talep gelecekte de artacak. Bu nedenle sağlık sistemlerinin hasta sonlanımlarında iyileşme sağlama çabalarına paralel olarak yenilikçi çözümler üretilmesi gerekiyor. Novartis olarak bu çözümleri üretmek adına önemli çalışmalar yürütüyoruz” dedi. BioCamp etkinliğinin genç girişimciler için benzersiz bir öğrenme çevresi oluşturmayı amaçladığını belirten Jimenez; “Bu program bize, sağlık endüstrisi ile genç yetenekler arasında ilişkiler oluşturabilme fırsatı sunuyor.  Bu yaklaşımın, fark oluşturan, gerçek yaşamda sonuç veren ürün ve hizmetler geliştirebilmek adına gerekli taze bakış açısının yeşermesi için zemin oluşturduğunu düşünüyoruz” dedi.

Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman ise, BioCamp ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Novartis olarak inovasyonun ve eğitimin desteklenmesine büyük önem veriyoruz. Özellikle sağlık alanında yenilikçi düşünceyi besleyecek çeşitli etkinliklerle inovasyonun ülkemizde de hak ettiği değeri bulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Dünyada birçok üniversite ile işbirlikleri bulunduğunu belirten Berkman, “Türkiye’de üniversitelerimizle çeşitli programlar geliştirerek öğrencilerimizin mesleki gelişimleri için özel eğitim ve seminerler düzenliyoruz. Ar-Ge çalışmaları için gereken insan gücü altyapısının gelişimi adına öğrencilerin daha iyi eğitim alması, daha iyi bilimsel veri üretebilmesi ve ufuk açıcı projelere imza atması amacıyla eğitim programları hazırlıyoruz. Biocamp de global bir insiyatif olarak bu alanda tüm dünyadaki başarılı öğrencileri inovasyonla buluşturan, son derece önem verdiğimiz bir etkinliğimiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here