Novartis Onkoloji’den İleri Evre Meme Kanseri Tedavisinde Çığır Açan Tedavi!

Novartis tarafından geliştirilen yeni bir etkin madde, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından HR+/HER2- ileri evre meme kanserlerine yönelik birinci basamak tedavi alanında “çığır açan tedavi” olarak nitelendiriliyor.

FDA’nın yaptığı değerlendirme; letrozol ile birlikte kullanıldığında bu maddenin, daha önce ileri evre hastalık için bir tedavi görmemiş postmenopozalHR+/ HER2- ileri evre meme kanserli kadınlar üzerindeki etkisini inceleyen Faz III MONALEESA-2 çalışmasının pozitif sonuçlarını temel alıyor.1 Araştırmanın sonuçları yakın zamanda gerçekleşecek bir tıp kongresinde sunularak; ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde bu endikasyonun kullanımına yönelik yeni düzenlemelere temel oluşturacak. Novartis Onkoloji Türkiye Genel Müdürü Pınar Üstündağ, konuya dair; “Tedavideki gelişmelere rağmen ileri evre meme kanseri nedeniyle halen çok fazla kadın hayatını kaybediyor. Novartis’in bu çalışmasının FDA tarafından “çığır açan tedavi” olarak değerlendirilmesi, LEE011’in ileri evre meme kanseri hastalarına yeni umutlar vadedebileceğini gösteriyor. HR+/HER1- ileri evre meme kanseri ile yaşayan kadınlara yeni tedavi seçeneklerini en kısa sürede sunmak için FDA ve ileri evre meme kanseri topluluklarıyla yakın işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.” İfadesini kullandı.

İleri Evre Meme Kanseri Hakkında

Erken evre meme kanserli hastaların yaklaşık üçte biri daha sonra metastatik hastalık gelişimine maruz kalıyor. Metastatik meme kanseri, hastalığın en ciddi biçimi olarak tanımlanıyor ve kanser; beyin, kemik ya da karaciğer gibi farklı organlara yayıldığında oluşuyor. İleri evre meme kanseri; metastatik meme kanseri (dördüncü evre) ve lokal olarak ilerlemiş meme kanserini (üçüncü evre) ifade ediyor.3 İleri evre meme kanserli kadınların sağ kalım oranları, hastalığın erken dönemine maruz kalan kadınlara kıyasla daha düşük. Üçüncü evre meme kanserinin beş yıllık göreceli sağ kalım oranı %72 iken, metastatik (dördüncü evre) meme kanserinin oranı yaklaşık %22 civarında.

#Novartis #Onkoloji #İleriEvreMemeKanseri #Tedavi #İleriEvre #MemeKanseriTedavisi #KanserTedavisi  #Kanser

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here