Novartis Türkiye KOAH’a Dikkat Çekiyor


Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tüm dünyada önemli bir iş gücü kaybına neden oluyor. Türkiye’de 40 yaş üzeri her 5 kişiden biri KOAH hastası iken, 10 KOAH hastasından sadece biri hasta olduğunu biliyor. Bu alanda önemli çalışmalar yürüten Novartis Türkiye, 20 Kasım Dünya KOAH Günü’nde hastalığa dikkat çekiyor.

Kısa adıyla KOAH olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, önlenebilir ve tedavi edilebilir olmasına rağmen tüm dünyada önemli ölçüde iş gücü kaybına neden olan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre ölüme neden olan önlenebilir hastalıklar arasında 4. sırada bulunan KOAH, her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Ülkemizde ise 40 yaş üzeri her 5 kişiden birinin KOAH hastası olduğu tahmin edilirken, her 10 KOAH hastasından ise yalnızca biri hasta olduğunu bilmektedir.

İlerleyici bir hastalık olan KOAH, akciğer içindeki hava yollarında yapısal bozukluklara ve tıkanıklıklara neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde KOAH’a %80-85 oranında sigaranın neden olduğu bilinmektedir. KOAH genellikle 40 yaş üzeri erişkinlerde görülmekle birlikte hastalarının %50’si 65 yaşın altında yani çalışma çağındadır.

Novartis Türkiye, 20 Kasım Dünya KOAH Günü’nde sosyal medya kanalı Twitter’da yayınladığı infografik çalışmasında hastalığın bireysel ve toplumsal yüküne dikkat çeken sayısal verilere yer verdi. Çalışmada özellikle sigara kullanan hastalarda nefes darlığı, öksürük ve balgam şikayetlerinin varlığında doktora başvurmanın önemine dikkat çekildi.

Novartis Türkiye Bilimsel Operasyonlar Direktörü Dr. Müge Mert, “ Novartis olarak KOAH’lı hastalar için  sunduğumuz mevcut tedavilere ek olarak yeni, etkili tedaviler geliştirilmesi için araştırma geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Tedavi alanındaki çalışmaların yanı sıra hastalıkla ilgili bilinçlendirme projelerine de büyük önem verdiklerini belirten Dr. Müge Mert, “Hastalığın ülkemizde tanınması ve bu konudaki bilincin arttırılmasına yönelik çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Bu yıl da 20 Kasım Dünya KOAH Günü’nde Twitter üzerinden yayınladığımız infografik çalışma ile hastalık hakkında önemli bilgileri karmaşıklıktan arındırarak, anlaşılır ve net ifadelerle geniş kitlelere ulaştırmayı hedefledik.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here