Novartis’in “Yol Arkadaşımsın” Projesine Sosyal Sorumluluk Alanında Ödül


Novartis, MS alanında hayata geçirdiği Yol ArkadaşıMSın projesiyle, Sağlık Gönüllüleri-Türkiye (SG-T) tarafından ödüle layık görüldü. “Sağlık Bilinci ve Medya” ana temasıyla gerçekleşen Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde “Sağlık Bilinci Oluşturmada En Başarılı Sağlık Kuruluşu” olarak Novartis’e özel ödül verildi.

Sağlık alanında sosyal sorumluluk faaliyetlerinin arttırılması amacıyla Sağlık Gönüllüleri- Türkiye (SG-T) tarafından düzenlenen Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri bu yıl 8’inci kez sahiplerine verildi. “Sağlık Bilinci ve Medya” ana temasıyla düzenlenen ödül töreninde, Novartis, Türkiye MS Derneği ile MS alanında hayata geçirdiği Yol ArkadaşıMSın projesiyle “Sağlık Bilinci Oluşturmada En Başarılı Sağlık Kuruluşu” kategorisinde özel ödüle layık görüldü.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Novartis Nöroloji Uzmanlık İlaçları Direktörü Sevilay Özdemir Küçükçiftçi, “Yol ArkadaşıMSın projesini hayata geçirmekteki amaç, MS’li bireylerin en doğru bilgiyi, en hızlı bir şekilde, en güvenilir kaynaktan almasını sağlamaktı. Bir konuda bilgi almak istediğimizde internette kaynağı belli olmayan, birçok karmaşık bilgiyle karşılaşılabiliyoruz. Bu projeyle MS ile ilgili internetteki en güvenilir referans olmak hedefleniyor. Yolarkadasimsin.com web sitesine her geçen gün yepyeni içerikler eklenerek, MS’li bireylere ihtiyacı olan bilgiler güncel olarak iletiliyor” şeklinde konuştu. Projenin bu denli önemli başarılarla taçlandırılmasından gurur duyduklarını belirten Küçükçiftçi, “Yol ArkadaşıMSın projesinin Sağlık Bilinci Oluşturmada En Başarılı Sağlık Kuruluşu kategorisinde ödüle layık görülmesi, yeni projeler konusunda bizlere büyük bir motivasyon oldu” dedi.

Novartis ve Türkiye MS Derneği iş birliği ile hayata geçirilen, hasta, hasta yakınları ve tüm topluma yönelik video tabanlı bir web sitesi olan, www.yolarkadasimsin.com,  MS’li bireylerin hastalıkla mücadele öykülerinden oluşuyor. MS hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan web sitesinde MS’li bireyler yaşam ve hastalıkla mücadele öykülerini özel videolar aracılığıyla aktarıyor. Web sitesinde ayrıca psikiyatr, avukat ve insan kaynakları uzmanları gibi gönüllü profesyonellerin MS’li bireylerin yaşam mücadelelerine katkı sağlayacak önemli önerileri bulunuyor. Psikiyatr, MS’li bir bireyin hasta olduğunu öğrenmesi ile başlayan psikolojik süreçlerini aktarırken, bir avukat hasta haklarıyla ilgili önemli bilgileri paylaşıyor. İnsan kaynakları uzmanı ise hastanın çalışma koşulları ile ilgili bilmesi gerekenleri aktarıyor.

Yayınlandığından bu yana önemli değişikliklerle güncellenen web sitesi, hasta ve yakınları tarafından hazırlanmış 193, uzman görüşlerine yer verilen 94 ve bilgilendirici içerikli 6 video olmak üzere 293 video içeriyor. Yeni tasarım ile zengin içeriğe ulaşmanın kolaylaştığı web sitesi, tek tıklama ile video çeşitliliğini kullanıcılara kolayca sunuyor. “Çok İzlenenler”, “Yeni Eklenenler”, “MS için Paylaşanlar” ve “Paylaşım Toplantıları” kategorileri, içeriklere hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlıyor.

36 MS’li bireyin kendi kalemlerinden aktardıkları yaşam ve hastalıkla mücadele öykülerinden oluşan Yol Arkadaşımsın – Bir Yolculuk Kitabı e-kitap olarak web sitesinde ziyaretçilere sunuluyor. Sitede videosu olan hikâye yazarlarının videolarına e-kitapta bulunan hikâyeler üzerinden ulaşılabiliyor. Arama motoru fonksiyonu ile daha fazla bilgi edinmek istenilen konulardaki anahtar kelimeler ile ilgili videolara kolayca erişilebiliyor. Yeni tasarım ile ziyaretçilere izledikleri videolara benzer videolar otomatik olarak sunuluyor.

Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan web sitesi bugüne kadar yaklaşık 81.000 kişi tarafından 103.000 kez ziyaret edildi.

Youtube’da yayınlanmakta olan, Engin Altan Düzyatan’ın yer aldığı Yol ArkadaşıMSın Projesi tanıtım filmi ise yaklaşık 205.000 kez izlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here