Obezite, Alzheimer Riskini 4 Kat Artırıyor


Gelişen teknoloji ve hızlı yaşam koşullarının dünyada şişmanlığı ve obeziteyi artırdığı artık herkesçe bilinen bir gerçek. Yapılan araştırmalar da benzer sonuçları ortaya koyuyor.

İnsan beyninin çalışma şeklini ve beynin performasını güçlendirmenin etkin yollarını anlatan birçok yayına imza atan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gary Small, yapılan bir araştırmaya göre gençlerdeki kilo artışının teknoloji kullanımıyla paralellikler gösterdiğini ifade etti. Gary Small, “Kilo artışının neden olduğu obezite hastalığı alzheimer riskini 4 kat artırıyor” dedi.

Sebepleri arasında yanlış beslenme ve fiziksel egzersiz azlığı olan obezitenin en fazla zarar verdiği organlardan biri ise beyin.

New York Times en çok satanlar listesinde yer alan “Hafızanın Kutsal Kitabı” isimli kitap dahil olmak olmak üzere sağlıklı yaşam tarzı ve beyin sağlığının korunmasına yönelik konuların yer aldığı kitaplara imza atan dünyaca ünlü psikiyatri profesörü Gary Small, çağın hastalığı olan obezitenin beyni olumsuz etkilediğini, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıkları da artırdığını söyledi.

Beyin, hareketsiz yaşamdan kötü etkileniyor

Gary Small, son zamanlarda tartışılan konulardan birinin de insanların video oyunları oynarken ve televizyon izlerken çok yemek yemesi olduğunu belirtti. Gary Small, şöyle konuştu: “Bir konferansta bahsetmiştim. Yapılan bir araştırmaya göre gençlerdeki kilo artışının teknoloji kullanımıyla bağlantılı olduğu gösterilmişti. Yani ne kadar bilgisayar karşısında oturulursa o kadar kilo alınıyor. Çünkü gençler dışarı çıkmıyor. Dışarda arkadaşlarıyla spor yapmak, koşmak yerine içeride oturuyor cips yiyor, video oyunları oynuyor. Beynin bazı yerleri iyi uyarılıyor olabilir ama egzersiz yok, iyi beslenme yok. O nedenle beyin kötü etkileniyor. Oysa fiziksel egzersiz, iyi beslenme, stresin iyi yönetilmesi ve zihinsel olarak insanın kendisini sürekli uyarması beyni geliştiriyor.”

Aynı zamanda “Alzheimer Engelleme Programı”nı da yürüten Prof. Dr. Gary Small, obezitenin  alzheimer riskini dört kat artırdığını söyledi.

Beynin korunmasıyla ilgili çalışmalarını daha da artırmak istediğini dile getiren Dr. Gary Small, bu doğrultuda kişileri sağlıklı yaşamla ilgili eğitmek için Herbalife ekibinin bir parçası olduğunu vurguladı. Herbalife’ın sağlıklı yaşam tarzı stratejisini benimsediğini ifade eden Gary Small, Herbalife’ın Formül 1 gibi ürünlerinin özellikle ABD’de obez ya da aşırı kilolu olan kişilerin kilolarını kontrol etmesinde büyük fayda sağladığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here