Ofis Ortamı Hasta Ediyor

Kapalı mekanlarda ve bilgisayar karşısında saatlerce hareketsiz kalmak çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. Kas ve eklem ağrıları ile D vitamini eksikliği bunlardan bazıları.

Oysa olumsuz ofis koşullarını değiştirerek bu sorunlardan korunmak mümkün. Ofis ortamında en çok sırt, boyun ve bel ağrılarının görüldüğünü belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Tözün, ofis çalışanlarında görülebilecek rahatsızlıkların nedenlerini şöyle sıraladı:

Aynı pozisyonda, hareketsiz oturmak

“Sürekli aynı pozisyonda durmaktan dolayı sırt, boyun ve bel ile ilgili rahatsızlıklar meydana geliyor. Bazı kişiler, klavye kullanırken el bileklerini yukarıya doğru tutarak yazdıkları için bilek ve parmaklarla ilgili ağrılı problemler yaşayabiliyor. Bu nedenle ofiste çalışanların hem boyun, hem bel hem de kollarıyla ilgili, aynı pozisyonda kalmanın verdiği sertliği ve zorluğu giderecek egzersizler yapmaları öneriliyor.

Güneşi görememek

Ofis çalışanlarının pek çoğu güneşten yararlanamıyor. Ofislerin hemen hepsi ultraviyole ışını geçirmeyen camlarla kaplı. Sabahtan akşama dek bu tempoda çalışılıyor. Güneş ışını alınmadığında ise vücut D vitaminini aktif hale getiremiyor. Bu yüzden çok genç insanlarda bile D vitamini yetersizlikleri görülüyor. Oysa sadece kemikler için değil, kasların da sağlıklı çalışmaları için D vitamini seviyesinin normal olması gerekiyor. Eğer bu sağlanmazsa, kişinin yaygın ağrıları oluyor; kas güçsüzlükleri ortaya çıkıyor. Bütün bunları önlemek için, ofis çalışanlarının belirli aralıklarla, kısa da olsa güneşten yararlanmaları şart!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here