Ordu’ya Travma ve Yanık Merkezi Yapılacak

0
853


Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Öztürk, Ordu’ya en kısa sürede yanık merkezi ve çocuk travma merkezinin kazandırılacağını söyledi.

Genel Sekreter Öztürk, göreve geldiği günden sonra ilçelerde yaptıkları tespitlerde tıbbi cihaz eksikliğinin ve hekim eksikliğinin tespit edildiğini, ilçelerin bu sorunlarının da en kısa sürede çözüleceğini belirtti.

Öztürk, “Ordu’da ikinci ve üçüncü basamak tedavi hizmeti veren, hastaneleri gezdik.Ülke ortalamasına göre hizmet kalitesi iyi seviyededir. Yaptığımız tespitlerde özellikle bazı ilçelerimizde tıbbi cihaz eksikliği var. Bazı ilçelerimizde hekim sıkıntısı var. Bunları tespit ettik. Ankara’ya gittik ve bunların hızlı bir şekilde giderilmesi için durumu ilettik ve en kısa sürede ilçelerimizdeki eksiklikler giderilecek. Sağlık hizmetlerinden önemli olan ameliyat haneler ve yoğun bakım üniteleridir. İlimize geldiğimizde yoğun bakım ünitesinin eksik olduğunu gördük bunun için çok hızlı bir şekilde alt yapıyı oluşturduk. Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 9 tane yoğun bakım yatağı hazırladık. Hizmete başladı. İlimizde çocuk travma merkezi yoktu. Hızlı bir şekilde projesini çizdirdik. Sağlık Bakanlığımıza ilettik. Ödenek bekliyoruz. Çok kısa bir sürede kadın doğum ve çocuk hastanesi içerisine çocuk travma merkezi yapacağız.

Bu merkez hayat kurtarıcı bir bölümdür. Beyin kanaması geçiren, trafik kazası geçiren bir çocuk acil tedavi edilmesi gerekmektedir. İlimizde böyle bir merkez olmadığı için Trabzon’a veya Samsun’a sevk ediliyor. Yollarda çocuklara hayati tehlike oluyor. Bazen kaybetme durumu oluyor. Anında müdahale edilerek çocukların hayatlarını kurtaracak bir bölümdür. Onun için bunu öncelikle öne aldık. Maliyeti yüksek olduğu için bakanlıktan destek istedik. Ordu’da böyle bir merkez olmadığı için destek vereceklerini söylediler. Ordu’da ayrıca yanık ünitesi yok. Oda kurtarıcı bir bölüm. Onunla ilgili alt yapı hazırlıklarını yaptık. Ordu Devlet Hastanesi yada Ünye Devlet Hastane’sine açılacak. Komşu illerden de bu bölüm ile Ordu’ya hasta sevki olacaktır. Ordu’da bu önemli eksiklikleri gidereceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here