Organ bağışı konserinde bir araya geldiler


Bahçelievler Belediyesi ve Özel Medicana Bahçelievler Hastanesi işbirliği ile gerçekleşen Türk Sanat Müziği Konserine Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Medicana Bahçelievler Hastanesi yöneticileri, doktorları ve ilgili dernek temsilcileri katıldı.

Özel Medicana Bahçelievler Hastanesi ve Bahçelievler Belediyesi, Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında nakil olan ve nakil bekleyen hastaları Türk Sanat Müziği konserinde bir araya getirdi. Nurettin Topçu Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğine, Türkiye’nin Organ Nakli konusunda öncü hekimleri katıldı. Prof. Dr. Hasan Taşçı tarafından verilen ‘Organ Bağışı’ semineri ve sanatçı Aylin Şengün Taşçı’nın solist olarak katıldığı Türk Sanat Müziği konseri, yoğun ilgi gördü. Bahçelievler Belediyesi ve Özel Medicana Bahçelievler Hastanesi işbirliği ile gerçekleşen Türk Sanat Müziği Konserine Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Medicana Bahçelievler Hastanesi yöneticileri, doktorları ve ilgili dernek temsilcileri katıldı. Program, protokol konuşmalarının ardından Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahı Prof. Dr. Hasan Taşçı’nın sunumu ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı solist Aylin Şengün Taşçı’nın konseriyle devam etti. Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Osman Develioğlu organ bağışı başta olmak üzere farkındalık yaratmak adına geliştirilen projelerinin önemine dikkat çekerek, “Birbirinden başarılı doktorlarımız sayesinde organ nakli konusunda hatırı sayılır bir üne sahip olan ülkemizde organ bağışçısı sayısında da özellikle son yıllarda gözle görülür bir artış var” şeklinde konuştu.

Organ Bağışı semineri

Etkinlikte, “Organ Bağışı” semineri veren Prof. Dr. Hasan Taşçı, haftanın önemini şu sözlerle ifade etti: “Ülkemiz insanı yardımseverdir.Dinimiz de insanların birbirlerine yardımlaşmasını, dayanışmasını salık verir. Bizler “bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmaktır” anlayışına sahip insanlarız. Din adamlarımız organ bağışı konusunda hep pozitif mesaj veriyorlar. Medyanın da ‘organ bağışı duyarlılığı’ konusunda tıp dünyasına yardımcı olması gerekiyor. Bunu bir rakam ile anlatacak olursak, biz halen organ bağışını yüzde 80 oranında canlılardan (yani 4.dereceye kadar akrabalardan) yüzde 20’sini ise kadavradan (yani beyin ölümü gerçekleşmiş bağışlanmış organlardan) elde ediyoruz. Hep birlikte amacımız bu oranı tam tersine çevirmek olmalı. Türkiye’de 60-70 bin civarında böbrek yetmezliği olan, nakil bekleyen hasta var. Onlar sıraya girmiş durumda. Aslında o liste yaşam değil ölüm bekleme listesi durumuna dönüşmüş vaziyette. Her yıl ortalama 6 bin civarı kaybımız oluyor. Yapılabilen böbrek nakli sayısı 3 bin 500. Canlı bir insandan sağlıklı bir insana böbrek nakli bizi üzüyor. Bu tip nakilleri arttırmak için yüce dinimiz İslamiyet’in, hiçbir kısıt koymadığı organ bağışını arttırmalıyız. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızın yapması gereken tek şey her sağlık kurumunda kolayca bulabilecekleri organ bağış formlarını doldurmak”. Dr. Taşçı’nın sunum sonrası sahneye davet ettiği ve böbrek nakliyle hayatı değişen Simla Yerlikaya konuşmasıyla nakil bekleyen hastalara umut oldu. Diyaliz süresince çektiği zorluklara değinen Simla Yerlikaya, organ bağışının önemini ve tedavi sırasında ve sonrasında nakil hastalarının morallerini muhakkak yüksek tutmaları gerektiğini ifade etti.

Dr. Taşçı’nın sunum sonrası sahneye davet ettiği ve Erbil’den Organ Bağışı etkinliğine katılmak için gelen, böbrek nakliyle hayatı değişen TRT Erbil muhabiri Simla Yerlikaya konuşmasıyla nakil bekleyen hastalara umut oldu. Yerlikaya, konuşmasında böbrek yetmezliği çeken biri olarak nakil ile hayatının değiştiğini ve nasıl daha iyi hale geldiğini anlattı. Diyaliz süresince çektiği zorluklara değinen Simla Yerlikaya, organ bağışının önemini ve tedavi sırasında ve sonrasında nakil hastalarının morallerini muhakkak yüksek tutmaları gerektiğini ifade etti. Konuşmalar ve sunum sonrası sahnede yerini alan İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Aylin Şengün Taşçı, Türk Sanat Müziği konseriyle herkesi büyüledi. Şarkılarıyla tüm misafirlere müzik ziyafeti yaşatan solist Aylin Şengün Taşçı, verdiği konserle tüm davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here