ORSA 18 Yıldır EXPOMED’te

0
6737

Bu yıl 23. Kez düzenlenen Expomed fuarına 18 yıldır katılan ORSA gelen taleplerden memnun

Orsa Ortopedi Medikal Ltd. Şti. Genel Müdürü Ecz. Necdet Çapa Expomed fuarına dair izlenimlerini Medikal Teknik okuyucuları ile paylaştı.

Bu yıl 23. Kez düzenlenen EXPOMED Fuarı firmanız açısından nasıl geçti? Fuara gelen yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi profilini ele alırsak nasıl bir fuardı?

“Bu yıl bu fuara 18. Kez katılım gösterdik. Son 10 yıldır 3. salonda aynı stantta katılım yapıp standımızın yerini dahi değiştirmedik.  Firmaların istikrarını ve büyüklüğünü sergilemesi bakımından bu tip fuarların çok önemli olduğunu düşünüyorum. İlk katılmaya başladığımız yıldan beri bu fuarın her yılının bir önceki yıldan daha iyi geçtiğini gözlemledim. Bu yılda geçmiş yıllara göre daha bereketli bir fuar oldu. Biz çok hissetmesekte bazı katılımcılardan bu sene ziyaretçi sayısının daha az olduğu yönünde serzenişler duydum. Ancak dediğim gibi biz memnunduk. Yurtiçinden bayilerimizin büyük kısmı geldi. Onlara yeni çıkan ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. Bayiliğimiz olmayan yerlerde yeni bayilikler verdik. Yurtdışından da bayimiz olmayan ülkelerden gelen bayilik talepleri bizi mutlu etti. İlk bağlantıları kurduk. Görüşmelerimiz devam ediyor.”

Fuarda ağırlıklı olarak hangi ülke pazarları ile temaslarınız oldu? Medikal Sektör açısından baktığınızda hangi ülke pazarları gelecek vaad ediyor?

“Fuarda ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkeleri, Afrika ülkeleri ve komşu ülkeler mevcuttu. Bu ülkelerden bayiliğimizin olmadığı ülkelerle temaslarımız oldu. Sektörümüz açısından bence ABD ve Güney Amerika ülke pazarları gelecek vaad etmektedir. Çünkü gelen ülkelerde zaten bayiniz mevcut olduğunda bir fayda sağlamıyor. Bu yüzden biraz uzak olsa da gelecek yıllarda Tüyap ziyaretçilerinin Amerika kıtasından olması katılımcılara ve bize daha çok katkı sağlayacaktır.”

Sektöre dair ön görüleriniz ve 2016 yılına dair marka hedefleriniz nelerdir?

“Tıbbi Cihaz satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinin uygulanmaya başlaması ile sektörümüze bir kalite ve standart geleceğini düşünüyorum. Bir masa bir sandalye ile hiçbir diploma gereksinimi olmadan ve hiçbir eğitim almadan rahatça açılabilen medikaller yüzünden sektörümüz çok kan ve kalite kaybetmişti. Her önüne gelenin medikal açmasının önlenmesi ve marketlerde tıbbi ürün satışının engellenmesi ile sektörümüz hak ettiği yere gelecektir. Ayrıca bazı internet alışveriş sitelerinde elbise, ayakkabı satar gibi tıbbi ürünlerin satılmasının engellenmesi sektörümüz için gereklidir. ORSA olarak 2016 yılında Türkiye de bayilerimiz kanalıyla Pazar payımızı arttırmayı ve yurtdışında da bulunmadığımız ülkelerde yeni bayilikler kurmayı planlıyoruz. Bunun içinde yurtdışı ve yurtiçi fuarlara katılarak çaba harcıyoruz.”

Sektörümüzün yaşadığı ödeme sıkıntısı ve haksız rekabet ile ilgili ile düşünceleriniz nelerdir?

“Sektörümüzün kalite kazanmasıyla ödeme sorunlarının daha kolay aşılacağını ve düzene gireceğini düşünüyorum. Üreticiler için belirli standartların getirilmesi ile merdiven altı tabir edilen üreticilerin yok olacağına ve haksız rekabetin biteceğine inanıyorum.”

Özellikle Fuara dair altını çizmek istediğiniz başka bir husus var mı?

“Yıllardan beri bu fuara katılan bir kişi olarak sektörümüzde fuar katılımlarının değişkenlik gösterdiğini görüyorum. Bu sene katılan firmalar bir sonraki sene yok olup gidiyor veya başka isimle katılıyor. Bu tür fuarlardan kazanım uzun sürelidir. Hemen katılır katılmaz yüksek sipariş alayım, her yere bayilik kurayım, hemen çok para kazanayım mantığı yanlıştır. Bu mantıkla fuara katılanların veya günü kurtarmaya çalışanların hayal kırıklığına uğraması doğaldır.  Fuarlar prestij simgesi olup geleceğe yatırımdır. Firmanın devamlılığını ve istikrarını gösterir. Benim firmalara tavsiyem fuar katılımlarını sürekli ve aynı yerde yapmalarıdır. Görüşlerimizi açıklama fırsatı verdiğiniz için Medikal Teknik Dergisine teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.”

#ORSA #EXPOMED #Expomedfuarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here